سد نرماب چهل چاي مينودشت بزرگترين طرح عمراني گلستان است | اتاق خبر
کد خبر: 336889
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 05:14
استاندار گلستان، سد نرماب چهل چاي مينودشت را بزرگترين سد و در عين حال بزرگترين طرح عمراني و زيربنايي اين استان دانست و اظهار داشت: در دو سال اخير پيشرفت فيزيكي سد از 25 درصد به 60 درصد افزايش يافته است.

اتاق خبر:حسن صادقلو عصر دوشنبه در حاشيه بازديد از سد نرماب چهل چاي مينودشت و درجمع اهالي دو روستاي جنگلده بالا و پايين، گفت: دولت با وجود مشكلات مالي توجه ويژه اي به اجراي اين سد كه درتامين آب بخش كشاورزي، آب شرب مردم شرق گلستان و نيز توسعه گردشگري نقش دارد، داشته است.
وي بابيان اينكه تكميل اين سد اولويت و دغدغه نخست مسئولان استان گلستان است، ابراز اميدواري كرد، با رفع تنگناهاي مالي دولت، روند عمليات اجرايي سد نرماب چهل چاي، شتاب بيشتري به خود گيرد و در تابستان سال 96 آبگيري آن آغاز شود.
صادقلو اضافه كرد: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده، زمان بهره برداري از اين سد مهم و زيربنايي منطقه شرق گلستان، سال 97 است كه در صورت تخصيص بموقع اعتبارات، زودتر از موعد به بهره برداري مي رسد.
استاندار گلستان به مشكلات اهالي دو روستاي جنگلده بالا و پايين به دليل احداث سد و نيز ضرورت جابجايي اين دو روستا اشاره كرد و گفت: مسئولان آب منطقه اي و پيمانكار اجرايي اين سد تلاش هاي لازم براي رفع مشكلات مردم را در دست انجام دارند كه لازم است اين تلاش ها با سعه صدر هر دو گروه مردم و مسئولان بيشتر شود.
وي همچنين با اشاره به اهداف تعريف شده براي سد نرماب چهل چاي بويژه در زمينه تامين آب شرب مردم شرق گلستان، تامين آب شرب اراضي كشاورزي، كنترل سيلاب هاي فصلي و نيز توسعه گردشگري منطقه، افزود: تكميل و بهره برداري از اين سد بركات زيادي در ايجاد درآمد و اشتغال براي اهالي دو روستاي جنگلده بالا و پايين دارد.
صادقلو با دعوت مردم به صبر و تحمل در رفع مشكلات پيش رو، گفت: ادبيات دولت تدبير و اميد خدمت به مردم است و دولت و كارگزاران آن خدمت به مردم را بزرگترين وظيفه خود مي دانند و درحد وسع و توان و با راهكارهاي منطقي و بدون وعده و شعار به دنبال رفع مسائل و مشكلات كشور و مردم است.
وي تصريح كرد: براي رفع مشكلات به وجود آمده براي اهالي دو روستا درطرح جابجايي به دنبال تامين اعتبار مالي از منابع مختلف ملي و استاني هستيم ضمن اينكه خسارت وارده به اراضي كشاورزي منطقه ناشي از سيلاب هاي 29 فروردين امسال جبران مي شود.
در حاشيه اين ديدار كه مديرعامل آب منطقه اي و رئيس سازمان جهادكشاورزي گلستان و نيز مدير اجرايي سد نرماب چهل چاي، فرماندار و امام جمعه مينودشت حضور داشتند، استاندار به سخنان اهالي روستاهاي جنگلده بالا و پايين كه درمجموع 250 خانوار جمعيت دارند، توجه و بر ضرورت تلاش براي رفع آن از سوي مسئولان تاكيد كرد.
عمليات اجرايي سد نرماب چهل چاي شهرستان مينودشت درشرق استان گلستان با ظرفيت 125 ميليون متر مكعب و توان تنظيم آب 190 ميليون متر مكعب در 1390 آغاز شد و قرار است آب مازاد سه رودخانه نرماب، چهل چاي و خرمالو منطقه مينودشت را ذخيره نمايد.
شهرستان مينودشت در شرق استان گلستان براساس سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1390 افزون بر 85 هزار نفر جمعيت دارد.

منبع:ایرنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید