Performancing Metrics

سبقت نرخ بيكاري استان يزد از اشتغال | اتاق خبر
کد خبر: 337049
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 14:58
استان يزد با وجود قرار گرفتن در ميان استان هاي مطرح صنعتي و كشاورزي كشور سال گكذشته نرخ بيكاري 11.2 درصدي را تجربه كرد كه بالاتر از ميانگين كشوري بود.

اتاق خبر: ميانگين نرخ بيكاري كشوري در سال گذشته 11 درصد و در يزد 11.2 درصد گزارش شده كه از اين حيث استان صنعتي يزد را در جايگاه چهاردهم كشور قرار داده است.
يزد با يك ميليون و 74 هزار نفر جمعيت و متوسط 1.63 درصد رشد سالانه، نخستين استان كشور از لحاظ سرانه صنعتي (كل سرمايه گذاري تقسيم بر جمعيت)، چهارمين استان كشور از لحاظ كشت گلخانه اي به شمار مي رود كه 22 سال متوالي جايگاه نخست قبولي كنكور سراسري را در اختيار داشت.
اين استان با سهم 51 درصد توليد سنگ آهن كشور، توليد 45 درصد كاشي و سراميك، 27 درصد توليدات نساجي كشور، ظرفيت بالاي ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان دومين شهر تاريخي جهان بعد از ونيز ايتاليا و نخستين شهر خشتي جهان، برخورداري از بالاترين پتانسيل انرژي خورشيدي و نيز رتبه نخست كشور در زمينه پزشك و تخت بيمارستاني نسبت به جمعيت، زيرساخت هاي ويژه اي را براي ايجاد اشتغال در مقايسه با ساير استان ها داراست.
با اين حال نرخ بيكاري در اين استان در بهار سال گذشته 7.9 درصد بود كه در تابستان به رقم 11.9 درصد و در پاييز به 12.4 و در زمستان به 11.8 درصد رسيد به نحوي كه در مجموع ميانگين بيكاري يزد در سال 94 در رقم 11.2 تثبيت شد در حالي كه اين آمار در سال 93 حدود 7.8 درصد بود.
بررسي وضعيت تغييرات نرخ بيكاري استان‌هاي كشور در سال 94 و مقايسه آن با سال 93 نشان مي‌دهد كه نرخ بيكاري در 22 استان دو رقمي و بالاي 10 درصد بوده در حالي كه تعداد اين استان ها در سال 93، به ميزان 19 استان بود.
اين شاخص در كرمان 7.9 درصد، ‌تهران 8.1 درصد، سمنان 8.4 درصد، همدان 8.5 درصد و بوشهر 9.7 درصد برآورد شده است كه جزو استان‌هاي با نرخ بيكاري پايين لقب گرفته‌اند و بقيه استان‌ها نرخ بيكاري دو رقمي را در حد متوسط تجربه كرده‌اند.
بررسي روند نرخ بيكاري جمعيت 10 ساله و بيشتر در استان يزد در پاييز پارسال نسبت به تابستان نشان مي‌دهد اين شاخص نسبت به فصل تابستان 0.3 درصد كاهش داشته اما نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 5.7 درصد افزايش يافته است.
اين آمار بيانگر آن است كه روند نرخ بيكاري در استان يزد كه به گفته مسئولان چهارمين استان صنعتي كشور محسوب مي شود، سير صعودي داشته در حالي كه هميشه در ميان استان‌هاي با نرخ بيكاري پايين قرار دارد.
افزايش نرخ بيكاري در استان يزد در حالي است كه ميانگين نرخ بيكاري كل كشور در طول دو سال گذشته تقريبا ثابت بوده و افزايش ناچيزي داشته است.

** چرايي افزايش نرخ بيكاري در يزد
دلايل متعددي براي افزايش بيكاري در استان همچون تعطيلي و كاهش ظرفيت توليد كارخانجات استان صنعتي يزد از جمله كاشي، فولاد و برخي توليد كنندگان متوسط ذكر مي كنند.
صنعت به عنوان بزرگترين بخش اشتغالزاي استان در وضعيت مساعدي قرار ندارد و برخي واحدهاي صنعتي استان در دو سال گذشته با تعديل نيرو، تعطيلي موقتي و دائمي مواجه بوده‌اند.
از سوي ديگر آمار دقيقي در استان درباره كارخانجات تعطيل شده يا نيمه تعطيل استان يزد وجود ندارد و به صورت غيررسمي از 20 تا 60 درصد كارخانجات استان در اين آمار قرار مي گيرند كه در آخرين جلسه ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي استان مقرر شد سازمان صنعت و معدن و تجارت با همكاري اتاق بازرگاني و بخش خصوصي آمار دقيق تري از اين موضوع تهيه كنند.
از سويي ديگر بازار يزد نيز همسو با بازارهاي كشور اين روزها رونقي ندارد و بيشتر كسبه از ركود حاكم بر بازار و بي‌رونقي آن رنج مي‌برند ضمن آنكه بخشي از مقصد صادرات كالاهاي يزدي از دست رفته و همين امر بر ركود و تعطيلي ها تاثير مضاعف گذاشته است.
تداوم برخي از اين مشكلات تجمع گروههايي از كارگران استان را در پي داشته كه مي توان به مشكلات كارگران فرش باستان يزد و كاشي كوير يزد و تعويق 6ماهه حقوق كاركنان سها سرام، تجمع رانندگان حمل و بار استان، مرغداران يزدي و حتي تجمع كارمندان سازمان جهادكشاورزي استان و يا اتمام همكاري برخي معلمان قراردادي استان با آموزش و پرورش اشاره كرد.

** نرخ بيكاري فعلي را نمي توان به درستي تاييد كرد
استاندار يزد درباره روند افزايش نرخ بيكاري در استان تا 11.2 درصد در سال گذشته : در سال گذشته آمار بيكاري 7.6 درصد بود كه به يكباره به 13 رسيد و دوباره پايين آمد از اين رو شايد نتوان به درستي آن را تاييد كرد.
سيدمحمد ميرمحمدي درباره دلايل افزايش اين نرخ در استان هم گفت: بعضي افراد به كارهاي غيررسمي مشغول هستند ولي در زمان پرسشگري، بيان مي‌كنند كه بيكارند يا تعطيلي برخي كارخانه ها و تعديل نيرو مي تواند از دلايل عمده تغيير نرخ بيكاري باشد.
در عين حال شايد برخي از اين مشكلات ناشي از تحريم ها و نبود وجود زمينه صادرات برخي كالاها و برخي ناشي از مشكلات داخلي و وجود برخي مشكلات ناشي از گذشته همچون طرحهاي باقي مانده از دولت قبل و بلعيدن بخشي از بودجه هاي استان باشد.
استاندار يزد درباره طرح هاي باقي مانده از دولت قبل گفت: سه هزار و 378 طرح در زمان فعاليت دولت يازدهم در استان داشتيم كه يكهزار و 844 مورد آن تكميل يا تعيين تكليف شده و يكهزار و 500 مورد هم در اجراي اقتصاد مقاومتي تعيين تكليف و واگذار مي شود.
محمدعلي طالبي معاون امنيتي استاندار يزد نيز در اين زمينه در 14 فروردين در پست اينستاگرامي خود نوشت: در سال پيش رو به رغم اميدهاي بسيار و رفع برخي مشكلات و موانع، همچنان با پاره‌اي دشواري هايي كه از سالهاي قبل به ارث برده‌ايم، مواجه خواهيم بود.

** يزد در ميان استان هايي با نرخ بيكاري بالاتر از ميانگين كشوري
بر اساس آمار ارائه شده درباره وضعيت بيكاري در كشور، استان يزد در ميان ساير استان‌ها رتبه 18 را از نظر بيشترين نرخ بيكاري به خود اختصاص داده است. متاسفانه اين استان كه زماني كمترين نرخ بيكاري در كشور را داشت، در سال 94 ميزان نرخ بيكاري آن حتي از ميانگين كشوري نيز فراتر رفت.
استان يزد به همراه 18 استان ديگر داراي نرخ بيكاري بالاتر از ميانگين كشوري هستند.
9.7 درصد از شاغلان استان يزد در بخش كشاورزي، 46.5 درصد در بخش صنعت و 43.5 درصد در بخش خدمات فعال هستند.
با توجه به آمارهاي اعلام شده در سال 94 سهم شاغلان دو بخش كشاورزي و خدمات نسبت به سال 93 افزايش داشته و اين درحالي است كه سهم شاغلان بخش صنعت در استان صنعتي يزد كاهش يافته است.
در اين خصوص مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان يزد گفت: ميانگين نرخ بيكاري كشوري در سال قبل 11 درصد و استان يزد 11.2 درصد بود و از اين حيث در جايگاه چهاردهم كشور قرار داريم.
محمدحسين رياحي افزود: ميزان مشاركت اقتصادي در استان يزد نيز طي سال گذشته 41.1درصد بوده است.
وي گفت: نتايج بررسي عمليات ميداني در سال 94 نشان مي‌دهد كه آمار شاغلان در كل كشور در سال 94 نسبت به سال 93 بيش از 700 هزار نفر افزايش يافته است.
وي با اشاره به آمار اشتغال دو بخش صنعت و كشاورزي افزود: آمار شاغلان صنعت در سال 94 نسبت به سال 93 بيش از 45 هزار نفر كاهش يافت اما آمار شاغلان بخش كشاورزي و خدمات،‌ افزايش خوبي داشته از اين رو بخش صنعت در سال 94 حدود 32.5 درصد و خدمات عمومي 48.3 درصد كل مشاغل در سطح كشور را داشته است.
دبير كارگروه اشتغال استان يزد درباره نرخ مشاركت اقتصادي در كشور در سال 94 نيز خاطرنشان كرد: اين نرخ در كشور 38.2 درصد بوده كه اين رقم در يزد به 41.1 درصد رسيده و در اين بخش نيز اين استان در جايگاه سوم كشور قرار گرفته است.
رياحي با اشاره به افزايش اشتغال بانوان در سال گذشته تصريح كرد: اشتغال زنان در كشور به361 هزار نفر افزايش يافته ضمن اينكه از سوي ديگر نرخ بيكاري جوانان 15 تا 24 سال نيز 9 دهم درصد افزايش داشته است.
مديركل تعاون استان يزد درباره تعهد دستگاههاي اجرايي استان يزد در ايجاد شغل طي دو سال اخير گفت: در سال 93 تعداد 25 دستگاه اجرايي استان 15هزار و 500 نفر اشتغال تعهد داشتند كه در مجموع 84 درصد آن يعني 13 هزار نفر محقق شد اما در سال 94 تعهدي اعلام نشده است.
به گفته رياحي تاكنون 7058 شغل در سامانه سامد (سامانه ارتباط مردم و دولت) استان يزد ثبت شده است.
وي از دستگاههاي اجرايي استان يزد خواست تا اين سامانه را به طور مرتب رصد كرده و آمار اشتغال ايجاد شده توسط خود را وارد كنند تا بر اساس اين آمار بتوانيم به جمع‌بندي‌هاي صحيح دست پيدا كنيم.
با وجود مشكلات متعدد آنچه مهم است به گفته استاندار يزد بيان واقعيت ها و پيدا كردن راه حل براي رفع آنهاست؛ از اين رو شايسته است حال كه آمار بيكاري و دلايل افزايش آن را مي دانيم مسئولان و سياستگذاران استان هر چه زودتر راههاي جلوگيري از اين روند را ارائه كنند تا استان صنعتي و تاثيرگذار در اقتصاد كشور بيش از اين با بيماري بيكاري دست و پنجه نرم نكند و بتواند به روزهاي اوج خود كه هميشه در ميان سه استان با كمترين ميزان بيكاري بوده برگردد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید