دره‌ای با ۷۲ آبشار | اتاق خبر
کد خبر: 338411
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 09:38
آبشارها یکی از زیباترین جلوه های طبیعت هستند که علاوه بر این زیبایی بسیار آرامش بخش هستند. دره Lauterbrunnen در سویس یک دره زیبا با ۷۲ آبشار است.

به گزارش اتاق خبر، دره «لاتربروانن» در منطقه‌ای ساکت و دورافتاده برنیس سوئیس (borense oberland) و ۷۰ کیلومتری جنوب شرق برن (bern) قرار دارد که به‌عنوان یکی از زیباترین دره‌های اروپا شناخته می‌شود. این دره با حدود یک کیلومتر عرض بین رخساره‌های سنگی غول‌پیکر و قله کوه‌هایی که به‌طور عمودی حدود ۳۰۰ متر از کف دره فاصله دارد پدید آمده. در سطح پایینی دره،  بین صخره‌های آهکی بلند، روستای لاتربروانن قرار دارد که از سه طرف توسط کوه‌های آیگر (Eiger) ، مانک (Monch) و Jungfrau احاطه‌شده است. دره به‌وسیله حرکت توده‌های یخ به سمت جنوب گسترش‌یافته و سپس به سمت جنوب غربی روستا تغییر مسیر می‌دهد و مسیر (U)شکلی به وجود آورده است.

لاتربروانن (Lauterbrunneng) به معنی «تعداد زیادی چشمه» است. وجه‌تسمیه این دره وجود ۷۲ آبشار است که از صخره‌های عمودی که بعضاً چند صد متر ارتفاع دارند به دره می‌ریزند. معروف‌ترین آنها، آبشار استاباخ با حدود ۳۰۰ متر ارتفاع دارد که بلندترین آبشار پیوسته (یک پله‌ای) اروپاست.

دیگر منظره طبیعی تماشایی، آبشار تروملباخ (Trümmelbach) است که پشت یک کوه مخفی‌شده و شامل مجموعه از آبشارهایی یخی است که ۲۰۰۰۰۰ لیتر در ثانیه آب و مجموعاً از ارتفاع ۲۰۰ متری از آن‌ سرازیر می‌شود. این آبشارها تا سال ۱۸۷۷ که یک تونل در کوه‌زده شد مخفی بودند اما امروزه می‌توان با تله‌کابین زیر زمینی یا با قدم زدن در پیاده‌روهایش  این آبشارها را دید. البته در زمستان‌ها این آبشارها تبدیل به باریکه‌ای از آب می‌شوند.

بسیاری از نویسنده‌ها و نوازنده‌ها از صخره‌ها و آبشارهای دیدنی لاتربروانن الهام گرفته‌اند، به‌عنوان نمونه شعر روح آبشارها «the Spirit of the Waterfalls» یوهان گوته، که بعداً فرانتس شوبرت آن را به‌صورت یک آهنگ درآورد.

لاتربرانن در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان میراث طبیعی جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

lauterbrunnenمنبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید