Performancing Metrics

اظهارنظر تامل برانگیز نماینده مجلس درباره دو نرخی شدن بنزین | اتاق خبر
کد خبر: 338424
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 14:44
در گفت و گو با اتاق خبر مطرح شد
یک نماینده مجلس گفت: نکته مثبت طرح دو نرخی شدن قیمت بنزین کمک به اقشار کم درامد در کشور است زیرا این افراد می توانند اضافه سهمیه خود را به دیگران بفروشند و وضعیت معیشت خود را بهبود ببخشند.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: حجت الاسلام و المسلمین مهدی موسوی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گویی که با خبرنگار اتاق خبر داشت با تاکید بر نقش دو نرخی بودن قیمت بنزین در اقتصاد کشور و در کمک به اقشار کم درآمد اعلام کرد: دو نرخی بودن قیمت بنزین در صورتی که باعث افزایش قیمت بنزین شود اشتباه است و به دلیل اینکه از نظر اقتصادی به قشر کم درآمد فشار می آورد به ضرر این افراد تمام می شود.

موسوی‌نژاد با تاکید بر رعایت الگوی مصرف در مورد مصرف بنزین، افزود: نکته مثبت طرح دو نرخی شدن قیمت بنزین کمک به اقشار کم درامد در کشور است زیرا این افراد می توانند اضافه سهمیه خود را به دیگران بفروشند و وضعیت معیشت خود را بهبود ببخشند.

وی در عین حال افزود: باید الگوی مصرف درست و کاملی برای این طرح در نظر گرفته شود تا درصورت افزایش مصرف بنزین از میزانی مشخص بتوان عوارضی مانند آلایندگی از مصرف کنندگان که بالاتر از الگوی مصرف تعریف شده بنزین استفاده می کنند گرفته شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با رد احتمال ایجاد رانت در کشور به دلیل دونرخی بودن قیمت بنزین تصریح کرد: دو نرخی کردن قیمت به هیچ عنوان باعث ایجاد رانت در کشور نخواهد شد زیرا در صورت مدیریت درست و اجرای صحیح این طرح موضوع رانتخواری و سواستفاده از این طرح منتفی خواهد بود.

نماینده مردم دشتستان ادامه داد: بروز مشکلاتی مانند رانت در کشور به علت ضعف در اجرای قانون است. در صورت اینکه این قانون اجرا شود کسانی که به سهمیه بنزین خود نیازی ندارند یا به خاطر مدیریت صحیح سهمیه خود بنزین اضافی دارند، می توانند سهمیه خود را به افرادی که نیاز بیشتری به بنزین دارند بفروشند. به عقیده من این کار به هیچ عنوان ایرادی ندارد. به نظر من اشکالی ندارد که افرادی که از نظر مالی در تنگنا هستند با فروش سهمیه بنزین خود درآمد کسب کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه بنزین در این طرح دو نرخ دارد و یکی از نرخ های آن به دلیل وضع مالیات و قیمت تمام شده آن با قیمت بالاتر عرضه می شود می توان گفت که مصرف اضافه  با این شرایط مصرف بنزین کمتر خواهد شد.

موسوی‌نژاد ادامه داد: به دلیل مدیریت ضعیفی که در مورد برخی از طرح های مشابه در گذشته وجود داشته است نمی توان قوانین و طرح های مشابه را زیر سوال بود. دراین طرح می توان با توجه به پایگاه داده هایی که در کشور وجود دارد می توان افرادی را که اقدام به خرید خودرو هایی مانند وانت بار به دلیل استفاده از کارت سوخت آن وسیله می کنند را شناسایی نمود. به همین دلیل احتمال بروز رانت در کشور به دلیل اجرای این طرح منتفی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اعلام وجود برخی اشکالات در این طرح تصریح کرد: علیرغم اینکه ممکن است در این طرح اشکالات و ایراداتی وجود داشته باشد، در شرایط کنونی و با توجه به قانون موجود، می توان گفت که هدف از دو نرخی بودن قیمت بنزین در این طرح اصلاح الگوی مصرف است. این اصلاح الگوی مصرف با توجه به میزان مصرف ماهانه بنزین توسط خود افراد است. یعنی اگر فردی بیشتر از حد نیاز خود بنزین استفاده کرد مجبور به پرداخت بهای بالاتر برای مصرف اضافی خود شود.

نماینده مردم دشتستان در مورد تاثیر این طرح بر محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف بنزین، با اشاره به کاهش مصرف بنزین بعد از طرح سهمیه بندی بنزین در کشور اعلام کرد: به دلیل کاهش مصرف سوخت این طرح تاثیر خوبی بر محیط زیست کشور دارد.

94105ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید