مناقشات آب جدی است | اتاق خبر
کد خبر: 339603
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 14:59
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تصمیم‌گیری در خصوص مناقشات آب پیچیده است و چالش‌هایی بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که برای حل این مسائل شورای تخصصی و سیاستگذاری آب در وزارتخانه به دستور وزیر جهاد کشاورزی تعیین شده است.

اتاق خبر: علی‌مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست مشترک معاونت‌های زراعت، باغبانی، آب و خاک پیرامون توسعه سامانه‌های آبیاری موضعی که در کرج برگزار شد بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود 2800 میلیارد تومان برای توسعه روش‌های آبیاری با رویکرد میکرو هزینه شود که 500 میلیون دلار آن از محل صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و با این رقم می‌توان 400هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به سیستم آبیاری نوین تجهیز کرد.

او در ادامه گفت: با توافق وزارت نیرو و جلسات متعدد و هماهنگی‌هایی که بین دو وزارتخانه نیرو و کشاورزی صورت گرفته انسداد چاه‌های غیر مجاز در اولویت قرار دارد چرا که 300هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد که سالانه توسط این چاه‌ها 20 میلیارد متر مربع آب غارت می‌شود.

اکبری با اشاره به آمار اعلام شده توسط وزارت نیرو در خصوص انسداد چاه‌های غیرمجاز بیان داشت: براساس آمار اعلام شده در سال گذشته 7هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که وزارت نیرو به تنهایی قادر به ادامه این کار نیست و وزارت جهاد کشاورزی به کمک این وزارتخانه آمده است.

اکبری در خصوص بدهی وزارت جهاد کشاورزی به پیمانکاران بخش خصوصی گفت: 700 میلیارد تومان به بخش خصوصی برای طراحی و تجهیز و نوسازی آبیاری مزارع بدهکاریم که امیدواریم با تخصیص اعتبارات این بدهی‌ها پرداخت شود اما تاکید می کنم که برنامه آبیاری نوین با وجود این بدهی‌ها متوقف نشده است و امیدواریم تا با تزریق منابع لازم بخشی از مطالبات پیمانکاران پرداخت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با تاکید بر اینکه چگونگی مصرف آب در کشور با توجه به محدودیت‌ها و چالش‌ها نیازمند الگوی مناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی است بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی، توسعه روش‌های نوین آبیاری به ویژه موضعی (میکرو) را در دستور کار دارد و سیاست این وزارتخانه توسعه روش‌های میکرو و رعایت کلیه پارامترهای فنی و مهندسی است. البته بعد از استفاده از این روش استفاده از ماشین‌های آبیاری کلاسیک را در دستور کار داریم چرا که مناقشات آب جدی است و تصمیم‌گیری در مورد آن پیچیده است.

او افزود: چالش‌هایی بین دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی وجود دارد و شورای تخصصی سیاستگذاری برای مسئله آب در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است.

اکبری در ادامه گفت: برای افزایش بهره‌وری در حوزه آب و خاک باید بهره‌وری در سه سطح از جمله حوزه‌های آبریز در سطح مزرعه و در سطح گیاه را افزایش داد و بخشی از این کار مربوط به وزارت نیرو و بخشی نیز مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است.

او افزود: یکی از اقدامات در این راستا برنامه‌ریزی برای تامین آب در زمان و مکان مورد تقاضا است. بنابراین باید الگویی متناسب با حجم آب و میزان بارندگی تعریف شود. همچنین در این راستا لازم است مدیریت منابع آبی مختلف در کشور تشکیل شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: اقدامات زیادی برای افزایش بهره‌وری در سطح مزرعه لازم است و اجرای بهترین روش‌های آبیاری متناسب با اقلیم و الگوی کشت، اجرای شبکه‌های برقی و زه‌کشی مورد نیاز و استفاده از مالچ مورد تاکید است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید