ادامه ممنوعیت واردات گندم تا پایان امسال | اتاق خبر
کد خبر: 340262
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 16:40
در حالی که واردات گندم از اواخر سال گذشته ممنوع شده بود، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی از ادامه این ممنوعیت تا پایان امسال به دلیل کافی بودن موجودی کشور خبر داد.

اتاق خبر: علی اکبر مهرفرد، با توجه به کافی بودن میزان تولید گندم و وارداتی که پیش از این انجام شده بود، از سوم بهمن ماه سال گذشته واردات این محصول ممنوع شده و این ممنوعیت تا پایان امسال ادامه دارد.

وی با بیان اینکه هیچ ثبت سفارشی در سال جاری برای واردات گندم انجام نمی‌شود، افزود: در سال گذشته که واردات گندم آزاد شد ثبت سفارش‌هایی صورت گرفته که ممکن است امسال با توجه به داشتن اعتبار به کشور وارد شوند و با توجه به میزان تولید، واردات انجام شده در سال گذشته و وارداتی که امسال از طریق ثبت سفارش‌های گذشته صورت می گیرد دیگر نیازی به واردات گندم در سال جاری نداریم و باید برای مازاد آن نیز فکری کنیم.

 سال گذشته سه میلیون و 316 هزار و 300 تن انواع گندم خوراکی، بذری و دامی از 29 کشور مختلف به ارزش 885 میلیون و 900 هزار دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی 55.4 درصد و از نظر ارزشی 63.6 درصد نسبت به سال 1393 کاهش داشته است.

با این وضعیت باید منتظر ماند و دید که امسال واردات گندم به چه عددی می‌رسد و آیا وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند بازار این محصول استراتژیک را به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کنترل کند؟

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید