آخرین آمارها از میزان صادرات و تولید خرما | اتاق خبر
کد خبر: 340527
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 12:26
رئیس انجمن ملی خرما در گفت و با اتاق خبر تشریح کرد
رئیس انجمن ملی خرما آخرین آمارها از میزان صادرات و تولید خرما را تشریح کرد.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: رئیس انجمن ملی خرمای کشور میزان دو کشور چین و هند را از اهداف صادرات خرمای کشور خواند.

محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرمای کشور در گفت و گو با اتاق خبر، با بیان اینکه صادرات خرما رو به افزایش است، تصریح کرد: سال گذشته به دلیل مسائل زیست محیطی و تغییرات اقلیمی تولید و در نتیجه صادرات خرما در کشور با مشکل مواجه شده بود. به همین دلیل قیمت خرما در سال گذشته افزایش قیمت داشت. با این حال با وجود تمام این مشکلات، در سال گذشته در حدود 240 تا 260 میلیون دلار صادرات خرما داشته ایم.  

رشید فرخی با اشاره به روسیه و ترکیه به عنوان وارد کننده خرما از ایران، گفت: در کنار ترکیه و روسیه، اروپا و کشورهای آمریکای شمالی از جمله وارد کنندگان خرما از ایران بوده اند. به این کشورها نیز باید هند را اضافه کرد که به تازگی به جمع مشتریان خرمای ایران پیوسته است. با این حال انجمن ملی خرمای ایران، تلاش دارد که با توجه به پتانسیل بالای چین، این کشور را نیز به جمع خریداران خرمای ایران اضافه نماید.

رئیس انجمن ملی خرمای کشور ادامه داد: باید در این میان به این نکته توجه داشت که باید توازنی در میان صادرات این محصول و مصرف آن در داخل کشور به وجود بیاید. خرما در فرهنگ و سفره تغذیه ایرانیان نقش به سزایی دارد و در نتیجه برخلاف پسته که محصولی صادرات محوراست، 80 درصد تولید خرمای کشور مصرف داخلی دارد. به همین دلیل به هم خوردن این توازن و تمرکز بیش از حد بر بخش صادرات، موجب بروز مشکل برای مصرف کنندگان داخلی این محصول خواهد شد.

وی در مورد نوع محصول خرمای صادراتی کشور، با اعلام اینکه در حال حاضر سعی بر این است که محصولات جانبی خرما صادر شود گفت: به دلیل تحریم ها، تولید خرما در بخش صنایع تبدیلی از سایر کشورهای دنیا عقب ماند. برنامه انجمن ملی خرما  بر این اساس است که خرمای درجه 2 و 3 به صورت خام فروشی به کشور های دیگر صادر نشود بلکه با استفاده از فناوری های جدید، به صورت محصولاتی مانند شیره، شربت، سرکه و قند خرما به کشورهای هدف صادر شود. با این حال علیرغم تلاش های استان هایی مانند کرمان، خوزستان و بوشهر همچنان در ابتدای این راه هستیم.

رشید فرخی در مورد تاثیرات مشکلات زیست محیطی بر تولید خرما در کشور اعلام کرد: به دلیل مسائل زیست محیطی که در کشور در سال های اخیر به وجود آمده تولید خرما در کشور با مشکل مواجه شده است. برای مثال در سال گذشته و در منطقه کرمان، به دلیل به مشکلات اقلیمی از جمله ریزگردها باعث شد که محصول خرما این استان دچار تغییر شود و خرمای این استان که همواره شیره کمتری داشته تبدیل به محصولی با شیره بیشتر شود که مناسب صادرات نیست.

رئیس انجمن ملی خرمای کشور در مورد وضعیت تولید خرما کشور در مقایسه با سایر کشورهای تولید کننده این محصول اعلام کرد: در حال حاضر مصر تولید کننده اول خرما در جهان است و عربستان و ایران در رده های بعدی قرار دارند. اما ایران به دلیل داشتن تنوع محصول بسیار می تواند در جهان از نظر صادرات محصول خرما حرف اول را بزند. در حقیقت گونه های خرمایی که از ایران صادر میشود بالغ بر 10 تا 15 نوع است. با توجه به سلیقه های مختلفی که در بازار جهانی وجود دارد این تنوع محصول به نفع صادرات خرما خواهد بود.

وی به مشکلات صادرات خرما از ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تحریم های بانکی و حمل و نقلی کشور برداشته شده است می توان امیدوار بود که با بسته بندی درست محصولات صادراتی خرما از کشور شاهد رونق بیشتر صادرات خرمای ایران باشیم.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید