بزرگترین مانع صادرات محصولات کشاورزی در یک دهه گذشته چه بود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 340607
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 11:31
گفت و گوی اتاق خبر با نایب رئیس کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد
موانع صادراتی خرمای ایران در یک دهه گذشته بررسی شد.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با اشاره به محبوبیت محصولات کشاورزی ایران در جهان اعلام کرد: به دلیل وجود تحریم ها خرید محصولات کشاروزی ایران مانند سایر کالاها و خدمات با مشکل مواجه بود.

سید حسین میرلوحی با بیان این موضوع که محصولات کشاورزی ایران مانند خرما و زعفران به دلیل کیفیت خوبی که دارند مشتریان جهانی را می توانند جذب کنند، ادامه داد: علیرغم محبوبیت محصولات کشاورزی ایران، به دلیل نداشتن سیاست های درست، صادرات کشور با افت بسیاری روبه رو شده بود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران با مهم دانستن تاثیرات اجرای برجام در افزایش صادرات خرما، اعلام کرد: در کنار کشورهایی مانند روسیه و ترکیه، کشورهای اروپای غربی نیز خواهان واردات خرما از ایران هستند. در این میان به دلیل مشکلات داخلی عراق، ایران توانسته است که سهم خود را از بازار جهانی خرما بیشتر کند.

وی در مورد کیفیت و نوع محصول صادراتی خرمای ایران گفت: صادرات خرما با توجه به کشور مقصد، با بسته بندی های مختلف پلاستیکی و مقوایی انجام می شود. در این میان می توان از شیره، شربت و قند خرما به عنوان محصولات صادراتی که از خرما گرفته شده اند نام برد.

میرلوحی با اشاره به مشکلات زیست محیطی کشور در استان هایی مانند خوزستان، این تغییرات اقلیمی را در تولید خرما موثر دانست و افزود: مشکلات زیست محیطی مانند سرمای زودرس و گرد و غبار باعث می شود که عمل تلقیح محصول خرما به درستی صورت نگیرد و باعث نارس شدن خرما خواهد شد. در عین حال گرمای بیش از حد هوا باعث بروز گندیدگی خرما در فصول موسوم به خرما پزان خواهد شد و نتیجه این روند افزایش ضایعات خرما خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران در مورد جایگاه جهانی ایران در تولید و صادرات خرما گفت: در حال حاضر مرجعی برای اندازه گیری و رده بندی کشورهای تولید کننده خرما وجود ندارد. در ایران سالانه حدود 500 هزار تن خرما تولید می شد و از این مقدار در حدود 100 هزار تن سهم بخش صادرات بود. در سال 92 و 93 میزان صادرات خرما به 200 هزار تن رسیده بود که متاسفانه از نظر کمی بسیار پایین است.

وی با اشاره به تعداد نخلستان های کشور گفت: علیرغم کم شدن آمار تولید و صادرات کشورهای عربستان و عراق به نظر نمی رسد که ایران بتواند جایگاه این کشور ها را در زمینه تولید خرما به دست بیاورد. علت اصلی این مسئله کم بودن تعداد نخلستان های ایران نسبت به کشورهای عراق و عربستان است.

میرلوحی با اشاره به سرمایه گذاری های خارجی در عربستان برای تولید و فناوری های خرما، ادامه داد: در این میان می توان از مشکلاتی که در مورد بسته بندی و صادرات خرما وجود دارد نام برد. در عین حال با توجه به وضعیت آب و هوایی کشورهای عربستان و عراق که برای تولید خرما مناسب تر است و وجود فناوری های پیشرفته تر در این کشورهای برای تولید محصولات متنوع تر خرما، ایران برای گرفتن جایگاه این کشورها کار دشواری را برعهده دارد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد ایران بزرگترین مشکل را در زمینه صادرات خرما را نبود زیرساخت های مناسب برای برداشت و فناوری دانست و گفت: در کنار این مسائل مشکلاتی مانند کمبود سردخانه های مجهز و بسته بندی های نامناسب باعث شده است که نه تنها خرما، بلکه سایر محصولات کشاورزی کشور مانند زعفران نیز از این شرایط ضربه بخورند.

94105 ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید