استفاده ایران از خط لوله نفت سومد مصر آزاد شد | اتاق خبر
کد خبر: 341369
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 18:22
معاون وزیر نفت با بیان اینکه امکان استفاده از لوله سومد برای انتقال نفت صادراتی از دریای سرخ به مدیترانه آزاد شد، گفت:محموله‌‌های نفت ایران توسط این خط لوله قابل انتقال به مدیترانه خواهد شد.

اتاق خبر: رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت نفت هم هفته گذشته  درباره صدور مجوز انتقال نفت ایران از خط لوله «سومد» مصر (از دریای سرخ به دریای مدیترانه) گفته بود: ایران برای انتقال نفت به دریای مدیترانه و اروپا باید یا از نفتكش‌های كوچك برای عبور از كانال سوئز استفاده كند یا محموله های نفتی بزرگ را در ساحل دریای سرخ تخلیه و پس از انتقال از طریق خط لوله سومد به دریای مدیترانه، دوباره آن را بارگیری كند.

در شرایط فعلی شرکت جنرال پترولیوم مصر ۵۰ درصد سهام شرکت آرامکو ی عربستان سعودی ۱۵ درصد سهام، شرکت اینترنشنال پترولیوم اینوستمنت امارات ۱۵، سه شرکت کویتی ۱۵ درصد و قطر پترولیوم پنج درصد از سهام خط لوله سومد به عنوان یکی از استراتژیک ترین خطوط لوله نفت جهان را در اختیار دارند.

در همین حال، «طارق المولی» وزیر نفت مصر پیش از لغو تحریم‌های نفتی ایران، تاکید کرده بود: پیش‌بینی می‌شود جریان نفت در خط لوله سومد (SUMED) پس از بازگشت ایران به بازار‌های جهانی افزایش یابد و قاهره از این موضوع استقبال خواهد کرد.

خط لوله ۳۲۰ کیلومتری سومد از دریای سرخ به بندر غرب اسکندریه کشیده شده است. تحریم‌های غرب علیه بخش نفت ایران باعث شده که به دلیل فشارها روی شرایط بیمه‌ای انتقال نفت به «عین‌السخنی و سیدی کریر» از سال ۲۰۱۲ میلادی تقریبا نصف شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید