دلیل پیشی گرفتن صادرات از واردات | اتاق خبر
کد خبر: 341628
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 15:10
در گفتگوی اتاق خبر با عضو اتاق بازرگانی تهران بررسی شد
با توجه به رکود و تعطیلی واحد های صنعتی کشور، طبیعی است که واردات مواد اولیه لازم برای بخش تولید کاهش پیدا کند و در نتیجه صادرات از واردات پیشی بگیرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران در زمینه آمار منتشر شده از پیشی گرفتن صادرات بر واردات کشور ابراز تردید کرد و آن را غیرواقعی و تنها بازی با اعداد توصیف کرد.

محمد مهدی راسخ عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با اتاق خبر ضمن ابراز تردید نسبت به آمار منتشر شده از سوی دولت در مورد پیشی گرفتن صادرات به واردات تصریح کرد: نکته ای که در مورد این آمار باید دانست این است که اقتصاد کشور نسبت به گذشته توانمند تر شده یا نه. متاسفانه واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد و  باید بگویم که اقتصاد کشور تغییر چندانی نسبت به گذشته نداشته است و توانمندی تولید کنندگان داخلی نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه کاهش نیز داشته است.

راسخ با اشاره به رکود موجود در صنایع کشور این وضعیت را برای اقتصاد ایران مضر دانست و ادامه داد: اقتصاد کشور با رکود روبه رو شده و متاسفانه تلاش های دولت در راه بازگرداندن رونق به اقتصاد کشور به غیر از صنعت خودرو بی نتیجه مانده است. با توجه به شرایط فعلی کشور طبیعی است که  حجم تجارت خارجی ما به شدت کاهش پیدا کند. در حقیقت با توجه به اینکه حجم زیادی از صادرات کشور را نفت و میعانات آن تشکیل می دهد می توان گفت که این آمار نشانگر واقعیات صادرات نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران به تاثیرگذاری منفی رکود بر بخش خصوصی کشور اشاره کرد و گفت: بیشتر بخش های تولیدی در کشور در حال حاضر با رکود دسته و پنجه نرم می کنند و نتیجه آن تعطیلی برخی از واحد های تولیدی یا فعالیت آنها با کمتر از ظرفیت خود می باشد. به همین دلیل، واردات مواد خام مورد نیاز این واحد ها متوقف شده و نتیجه آن کم شدن واردات کشور است.

وی با بی سابقه توصیف کردن رکود در اقتصاد کشور تصریح کرد: باید دید که آیا آمار های مرکز آمار ایران بیانگر رشد اقتصادی هستند یا خیر. در واقع اینگونه به نظر می رسد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رکود اقتصادی شدیدتر شده است. در صورتی که حجم تجارت خارجی ما افزایش پیدا کند و این کار باعث رونق داخلی ، خروج از رکود و بیشتر شدن صادرات کشور این آمار جای خوشحالی دارد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید