ساخت بزرگترین طرح تولید بنزین ایران متوقف است | اتاق خبر
کد خبر: 341663
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 15:38
همزمان با شکسته شدن رکورد واردات بنزین در سال ۹۵، روند ساخت یکی از بزرگترین طرح‌های بنزین سازی کشور در طول سه سال فعالیت دولت یازدهم تنها ۱.۷ درصد پیشرفت داشته است.

اتاق خبر: با گذشته سه سال از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس که از آن به عنوان بزرگترین مجتمع در دست اجرای تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ کشور نام برده می‌شود، با پیشرفتی حدود ۹۶ درصدی متوقف شده است.

بر این اساس پیشرفت ساخت این مجتمع بنزین سازی در سال پایانی دولت دهم حدود ۹۵ درصد بوده که در طول سه سال میزان پیشرفت این طرح با افزایشی حدود ۱.۷ درصدی هم اکنون به ۹۶.۷ درصد رسیده و با کمترین پیشرفت در حال تکمیل است.

از سوی دیگر درحالی حجم واردات بنزین ایران از ابتدای سال جاری با افزایشی بی سابقه به ۱۲ میلیون لیتر در روز افزایش یافته که در صورت بهره برداری این مجتمع بنزین سازی امکان تولید روزانه ۳.۵ تا ۴ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ در کشور فراهم می‌شد، عملا میزان وابستگی به واردات این فرآورده نفتی کاهش می یافت.

با این وجود، پیشرفت عملیات ساخت و اجرای طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس که زیر نطر مستقیم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام می شود، قابل قبول نیست و حتی مجری این پروژه در جدید ترین زمان بندی تعیین شده، از بهره برداری این طرح تا نیمه دوم سال جاری خبر داده است.

این درحالی است که عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سال گذشته تاکید کرده بود این طرح بنزین سازی تا پایان سال ۱۳۹۴ در مدار بهره برداری قرار می گیرد و مطابق با اظهارنظر جدید مجری طرح این پروژه بنزین سازی در خوش بینانه ترین حالت تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های ساخت و راه‌اندازی طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس طولانی شدن دوره ساخت این پروژه بنزینی بوده به طوری که تاکنون حدود یک دهه از آغاز عملیات اجرایی این پروژه می‌گذرد.

حمید شریف رازی مدیر عامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت اسفند ماه سال گذشته با بیان اینکه ٩ سال از آغاز طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس می‌گذرد، گفت: بخش زیادی از تاخیر در این پروژه به دلیل نداشتن مهندسی پایه است، زیرا این موضوع سبب شده در طول این مدت واحدهای جدید زیادی به آن اضافه شود که از قبل پیش بینی نشده بود.

مسعود سعادت، مجری طرح افزایش تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس با اشاره به محدودیت‌های تامین منابع مالی اردیبهشت ماه سال جاری، تاکید کرده است: تکمیل و راه‌اندازی نهایی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس به ۲۰۰ میلیارد تومان منابع ریالی و ۳۰ میلیون یورو منابع ارزی نیاز دارد.

در کنار افزایش تولید بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا، تولید هشت میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو چهار از دیگر اهداف ساخت و بهره‌برداری از این طرح است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید