Performancing Metrics

راه های جلوگیری از هدررفت انرژی در پالایشگاه ها | اتاق خبر
کد خبر: 342311
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 14:53
در گفت و گو با اعضای کمیسیون نفت،گاز و انرژی خانه اقتصاد بررسی شد
سالانه بالغ بر 150 میلیارد متر مکعب گاز در جهان تحت عنوان فلرینگ (یا سوزاندن گازها توسط مشعل) به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که طبق آمارهای بانک جهانی این رقم چیزی معادل یک سوم مصرف گاز کل اروپا است.

اتاق خبر - گروه اقتصادی: از کل حجم گازهای آلاینده، 75 درصد آن متعلق به 10 کشور است که متأسفانه ایران با رتبه سوم جهانی (و رتبه اول خاور میانه) جزو این 10 کشور به حساب می‌آید.

بر پایه برآورد هزینه ها، سالیانه  نزدیک به سه میلیارد و 500 میلیون دلار گاز همراه نفت یا به عبارتی روزانه حدود 25 میلیون مترمکعب گاز همراه نفت (معادل گاز تولیدی یک فاز پارس جنوبی ) بدون استفاده می‌سوزد و هدررفت می شود.

این در حالیست که با سرمایه‌گذاری حدود 500 میلیون دلار می‌توان این گاز را به میدان‌های نفتی تزریق و علاوه بر افزایش حجم تولید نفت، در کوتاه مدت از هدر رفت گازهای همراه جلوگیری کرد.

در همین راستا رضا حمزه لو، رییس کمیسیون نفت، گاز، انرژی خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با اتاق خبر در خصوص هدررفت انرژی اظهار داشت: یکی از علل این هدررفت ها پروسه فرآیند تولید است. در این بخش مقداری گاز از نفت جدا شده و فلر می شود.

وی ادامه داد: به هر حال این امر(هدررفت انرژی)  اجتناب ناپذیر است؛ اما مسئله این جاست که ما از گاز فلر شده عملاً هیچ استفاده ای نمی کنیم.

حمزه لو عنوان کرد: در حال حاضر تکنولوژی های متعددی در دنیا برای تبدیل گاز فلر به محصولات قابل استفاده و  ارزشمند وجود دارد و لازمه رسیدن به این مهم، اجازه ورود بخش خصوصی است.

وی اضافه کرد: می توان در قالب یک فراخوان عمومی از سرمایه گذاران علاقه مند در این زمینه دعوت شود که تحت نظارت بخش فنی وزارت نفت، نسبت به سرمایه گذاری و تبدیل گاز فلر به محصولات قابل استفاده اقدام کنند.

رییس کمیسیون نفت و انرژی خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: متأسفانه علی رغم علاقه مندی های اعلام شده در این زمینه نتایجی حاصل نشده است.

ما در مقابل منابع انرژی نسل فردا مسئولیم

در همین زمینه خلیل پوربزرگی دیگر عضو کمیسیون نفت، گاز، انرژی خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: در ابتدا بایستی پروژه ها تعریف شود و در مقابل این تعاریف اقداماتی برای جلوگیری از این هدررفت ها صورت گیرد. امیدواریم که در تحویل پروژه های نفتی کار به کاردان سپرده شود و ما شاهد تخلفات افراد نباشیم.

وی تأکید کرد: یادمان نرود افرادی که اطلاعات، مشاوره ها و پیشنهادات را در اختیار وزارت خانه ها و متولیان امر قرار می دهند قطعا مطالباتی نیز دارند و به این مطالبات بایستی بها داده شود.

وی در خصوص علل هدررفت روزانه میلیون ها متر مکعب انرژی گفت: علت بزرگ بروز چنین امری نداشتن مدیریت و وحدت کلمه بین مسئولان کشور است.

این عضو کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد ایران در بخش دیگری تءکید کرد: ما در مقابل نفت آینده مسئولیم و بایستی از این نعمت خدادادی به خوبی حفاظت کنیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید