Performancing Metrics

80 درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود | اتاق خبر
کد خبر: 342478
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 21:53
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: این استان با برداشت سالانه بیش از 40 هزار تن توت فرنگی، 80 درصد این محصول در کشور را تولید می کند.

اتاق خبر: اردشیر پورحبیبی ، در استان کردستان بیش از سه هزار و 200 هکتار از اراضی آبی به کشت توت فرهنگی اختصاص داده شده و سالانه بیش از 40 هزار تن از این محصول برداشت می شود.
وی اضافه کرد: جنس خاک و آب و هوای استان کردستان برای کشت این محصول بسیار مناسب بوده و کشاورزان این استان هر ساله بخشی از زمین های خود را به کشت این محصول اختصاص می یابد.
او اظهار کرد: امسال نیز کشاورزان کردستانی بیش از 600 هکتار مزرعه توت فرنگی جدید را در این استان احداث کردند و با اضافه شدن این مقدار، میزان محصول نیز در مقایسه با سال قبل حدود 15 درصد افزایش یافته است.
پورحبیبی با اشاره به کیفیت بالای محصول توت فرنگی استان کردستان گفت: در این استان شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و مریوان به ترتیب بیشترین میزان توت‌فرنگی این استان را تولید می‌کند.
وی افزود: کشاورزان این استان برای برداشت محصول باکیفیت و سازگار به آب و هوای منطقه ارقام پاروس، کوئین‌الیزا، دیامنت و دیگر ارقام بومی کردستان را که بیشترین بازده و تولید را دارند، در مزارع خود کشت می کنند.
وی با بیان اینکه این محصول در برابر سرمازدگی مقاومت بسیار کمی دارد گفت: سرمای بهاره امسال به بیش از 400 هکتار از مزارع توت فرنگی استان آسیب وارد کرد و محصول نوبر کشاورزان را در این مزارع از بین برد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: این سازمان برنامه های آموزشی و حمایتی از توت فرنگی کاران استان را در دست اقدام داشته و با نظارت های کارشناسان و استفاده از ارقام اصلاح شده، میزان تولید این محصول از شش تن در هکتار در سال های قبل اینک به 15 تن در هکتار افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: توت فرنگی از جمله محصولات کشاورزی بدون آفت بوده و در کاشت، داشت و برداشت آن از هیچگونه سمی استفاده نمی شود و تنها برای کیفت بخشی و توان خاک از کودهای ماکرو و میکرو به اندازه مورد نیاز و برابر استاندارد ها استفاده می‌شود.
وی اضافه کرد: محصول تولید شده استان کردستان علاوه بر تامین نیاز داخل استان بخشی عمده آن به تهران و سایر استان های همجوار فرستاده می شود و به علت عمر کم این محصول از زمان برداشت و نبود کارخانه های بسته بندی تاکنون صادرات آن انجام نشده است.
پورحبیبی گفت: در این استان تاکنون صنایع تبدیلی توت فرنگی راه اندازی نشده و بخش زیادی از این محصول به صورت تازه خوری مصرف می شود و بیش از 12 هزار نفر در استان به کاشت این محصول اشتغال دارند.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بعد از این استان، استان های مازندران و گلستان در جایگاه های بعدی تولید توت فرنگی در سطح کشور قرار دارند.
توت فرنگی به عنوان ملکه میوه ها در آسیا شناخته می شود، میوه ای سرشار از ویتامین ها، و مواد مغذی و خواص و فواید درمانی زیادی دارد توت فرنگی میوه ای محبوب بوده و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین است.
این میوه جزو 20 میوه پر از آنتی اکسیدان بوده و منبعی خوب برای تامین پتاسیم و کلسیم بدن است و رشد سلول های سرطانی را مهار کرده و باعث کاهش التهاب بدن می شود.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید