امضای تفاهم‌نامه ساخت 5000 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی | اتاق خبر
کد خبر: 342651
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 15:47
شرکت تولید نیروی برق حرارتی و مپنا تفاهم‌نامه‌ای را برای ساخت 5000 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی به امضاء رساندند.

اتاق خبر: تفاهم‌نامه ساخت 5000 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی با هدف استفاده از توان تولید داخل بین شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و گروه مپنا به امروز به امضاء رسید. در این تفاهم‌نامه بر انتقال تکنولوژی پیشرفته از شرکت‌های بین‌المللی تولید‌کننده تجهیزات نیروگاهی به صنعت نیروگاهی کشور تاکید شده است.

به گفته طرز‌طلب - مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی - تاکنون احداث دو واحد گازی به ظرفیت 602 مگاوات و دو واحد بخاری به ظرفیت 288 مگاوات در شهرهای ماهشهر و بندرعباس نهایی شده و رایزنی جهت احداث چهار ساختگاه در شهرهای دیگر در حال نهایی شدن است.

وی با اشاره به تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به قابلیت‌ها و توان بالای شرکت مپنا در این حوزه انتظار می‌رود مقدمات ساخت نیروگاه‌های مذکور تسریع شود.

در ادامه عباس علی‌آبادی - مدیر عامل گروه مپنا - مهم‌ترین مقوله در صنعت برق کشور را امنیت آن دانست و افزود: پس از اطمینان از این مساله باید به موضوعاتی نظیر بازدهی، فرکانس و کیفیت برق بیندیشیم.

وی با بیان این‌که صنعت برق کشور قادر به تولید سالانه شش تا 8000 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید و همچنین 35 تا 40 توربین بزرگ و به همین اندازه توربین کوچک است، گفت: امروز تامین قطعات در اکثر نیروگاه‌های کشور با توان داخلی و با قیمت مناسب انجام می‌شود.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به تنوع واحد‌های نیروگاهی اظهار کرد: این مساله نیاز اصلی کشور است و هر واحد نیروگاهی که وارد کشور می‌شود باید داخل‌سازی شود تا لطمه‌ای به امنیت تولید برق وارد نشود.

علی‌آبادی با بیان این‌که قادر به بومی‌سازی و داخلی‌سازی توربین‌های 15، 25 و 42 مگاواتی در سیکل‌های ساده و ترکیبی هستیم، ادامه داد: توان تولید توربین‌های 185 و 300 مگاواتی و همچنین توربین‌های بخاری بزرگ تا 325 مگاوات در کشور وجود دارد.

به گفته وی طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم به موفقیت‌های خوبی در ساخت توربین‌ها دست یابیم به‌طوری که در حال حاضر توربین‌های بادی 2.5 مگاواتی با بیش از 75 درصد طراحی تولید داخلی در کشور ساخته می‌شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید