مجلس نهم انتظارات کشاورزان را برآورده نکرد | اتاق خبر
کد خبر: 343701
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 11:19
نمایندگان مجلس نهم آخرین روزهای کاری خود را می‌گذرانند و به گفته قائم مقام خانه کشاورز، این مجلس علی‌رغم تلاش‌هایی که در راستای ارتقا و بهبود معضلات بخش کشاورزی کرد، نتوانست انتظارات کشاورزان را برآورده کند.

اتاق خبر: عنایت‌ الله بیابانی، در بخش کشاورزی و در مواجهه با معضلات و چالش‌های این بخش همواره برخوردهای ضعیفی از سوی نمایندگان مجلس صورت گرفته است که تنها در حد عکس العمل‌های شعاری بوده و حاصل نبود پشتوانه برای طرح لوایح و قوانین و اطلاعات درست به مجلس است، چرا که اکثر نمایندگان مجلس در کمیسیون کشاورزی دارای تخصص‌های مورد نیاز بخش کشاورزی نیستند که انتظار می‌رود متخصصان بخش کشاورزی یا نمایندگان در استان‌ها و مناطق پر تولید به کمیسیون کشاورزی راه پیدا کنند تا از طریق لوایح و قوانین مناسب بتوان تولید داخلی را تقویت کرد.

اصلاح قوانین بانکی برای بخش کشاورزی؛ درخواست کشاورزان از مجلس دهم

وی با بیان اینکه مجلس در دوره‌ای که رو به اتمام است، تلاش های بسیاری کرد اما در مقایسه با دیگر بخش ها مانند صنعت نتوانست انتظارات جامعه کشاورزی را برآورده کند، افزود: بودجه‌هایی که طی سال‌ها و دوره‌های گذشته مجلس برای بخش کشاورزی اختصاص داده ناچیز بوده و انتظار می‌رود در مجلس آینده وضعیت بخش کشاورزی از این نظر بهبود یابد. با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی هستیم ضروری است مجلس در دوره جدید به تصویب لوایح و قوانینی بپردازد و مزیت‌های موجود در بخش‌های کشاورزی را تقویت کند.

قائم مقام خانه کشاورز ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در بخش کشاورزی گریبانگیر بهره‌برداران این بخش بوده، مشکلات بانکی از نظر تسهیلات و سودهای بانکی است که با توجه به وضعیت خرده مالکی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، پرداخت سودهای گزاف و غیر متعارف از توان تولید کنندگان خارج است و نتیجه این می‌شود که بدهی‌ها و جریمه های بانکی کشاورزان هر سال بیشتر و دولت مجبور می‌شود در برهه‌ای از زمان آن را مشمول بخشودگی اعلام کند. اما همچنان این بدهی‌ها پابرجا بوده و جرائم از سال‌ بعد از آن دوباره به بدهی های کشاورزان اضافه می‌شود.

بیابانی تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مطالبات جامعه کشاورزی از مجلس آینده که به حق و عادلانه است، اصلاح نظام و قوانین بانکی برای بخش کشاورزی و تعیین تکلیف ریشه‌ای و اساسی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی است که باید در دستور کار نمایندگان آینده مجلس قرار گیرد.

وی با یبان اینکه باز مهندسی بخش کشاورزی از سوی نمایندگان و در جریان آزاد اطلاعات از ضرورت‌های کنونی در این زمینه است، گفت: معاونت پارلمانی خانه کشاورزی به زودی راه‌اندازی می‌شود تا بتوانیم در آینده ارتباط بسیار مناسبی بین جامعه کشاورزان و نمایندگان مجلس برقرار کنیم.

قائم مقام خانه کشاورز اظهار کرد: سال‌های پیش‌رو برای بخش کشاورزی سال‌های سختی خواهد بود باید مسئولانه و با تمام توان در مقابل مشکلات ایستادگی کرد و کشاورزان نیز باید وظایف ملی خود در بخش تولید از جمله افزایش بهره‌وری را بشناسند و همه تلاش خود را در این زمینه بکار گیرند.

بیابانی تاکید کرد: مجلس باید نظارت تخصصی و مدیریتی در حوزه بودجه های اختصاص یافته اعمال کند، چرا که اگر مدیری نتواند بودجه های مصوب را بر اساس توانمندی‌ها نتواند هزینه کند، مدیر توانمندی نیست و همین مشکلات است که بازمهندسی بخش کشاورزی را بیش از پیش ضرورت می‌بخشند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید