اختصاص ۲۰ لیتر آب برای هر خانوار | اتاق خبر
کد خبر: 344113
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 17:01
کمبود شدید آب در روستایی در ۳۵ کیلومتری تربت جام این منطقه را در آستانه مهاجرت و خالی شدن از سکنه قرار داده است با این وجود سهم هر خانوار روستایی از آب تنها ۲۰ لیتر است.

اتاق خبر: علی طوسی، اینجا ۳۵ کیلومتری تربت جام است؛ روستایی دورافتاده با بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت، به اسم «تقز سفلی»، روستایی با مردمانی خونگرم و زحمت کش.

 از ابتدای ورودی روستا، از کنار خانه های کاه گلی و جاده ناهموار و پر از گل و لای که می گذری، حضور تانکری بزرگ در وسط روستا که صفی از زنان و دختران روستایی برای بردن آب در اطراف آن تشکیل شده است بیش از همه جلب توجه می کرد.

ساکنان روستا با مشکل آب مواجه هستند

سراغ یکی از اهالی می رویم و به محض اینکه متوجه می شود خبرنگاریم و برای بررسی مشکلات روستا به اینجا آمده ایم، با دلی پر از درد به استقبال ما آمده و می گوید: آب، مشکل ما آب است برادر،  بیش از ۱۰ سال است که آب آشامیدنی روستا توسط تانکر و آن هم به میزان ۲۰ لیتر برای هرخانوار تامین می شود و این میزان آب هم هر چند روز یک بار در دسترس قرار می گیرد.

وی ادامه می دهد: زنان ما مجبورند هر روز برای تامین آب منزل، از گوشه و کنار روستا به محل قرار گیری تانکر بیایند و همین امر باعث شده بیشتر بانوان روستا بر اثر حمل متوالی آب دچار دیسک کمر شوند.

دهیار روستا که متوجه حضور ما شده است نیز در خصوص مشکلات روستا بیان می کند: قنات روستا که تامین کننده آب کشاورزی و دامپروری اهالی روستا است خشک شده که باعث بروز مشکلات عمده ای برای اهالی شده است.

وی خواستار توجه و برنامه ریزی مسئولان برای رفع مشکلات این روستا می شود و می افزاید: خشک شدن قنات روستا و بیکارشدن جوانان، باعث مهاجرت آنها به مشهد و نقاط مختلف خراسان رضوی شده است.

را ه های روستا از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند

عبدالکریم ازدیگراهالی این روستا می گوید: مدرسه روستا نیز بسیار فرسوده است و نیاز به مرمت و بهسازی دارد.

وی با تاکید براینکه راه های روستایی تربت جام از آسفالت نامناسبی برخوردار نیستند ادامه داد: شبکه مخابرات روستا هم ازآنتن دهی مناسبی برخوردارنیست.

وی می گوید: چند وقت قبل مردم روستا برای آغاز عملیات آب رسانی کمکی را به صورت خودیاری اهدا کردند تا شاید گره ای از کار اهالی باز شود ولی هنوز اتفاق خاصی نیافتاده است.

مشکل تامین اعتبار داریم

دراین خصوص فرماندار شهرستان تربت جام  با اشاره به حفر یک حلقه چاه در هفته آینده که تامین کننده آب شرب اهالی روستا خواهد بود گفت: متاسفانه ۳۵ درصد از مدارس شهرستان تربت جام فرسوده است که نیاز به نوسازی و به‌سازی دارد.

علی رستمی ادامه داد: متاسفانه کمبود اعتبارات باعث کندشدن اجرای طرح ها در سطح شهرستان تربت جام شده است که با پیگیری های جدی استانداری خراسان رضوی امیدواریم مشکلات تامین اعتبار هرچه سریع تر رفع شود.

فرماندارتربت جام با بیان اینکه بیکاری جوانان در روستاهای تربت جام باعث مهاجرت آنها به مشهد و سایر شهرستان های خراسان رضوی شده است خواستار فراهم آوردن زمینه اشتغال جوانان توسط مسئولین استان در این شهرستان شد

 فرماندارتربت جام با بیان اینکه بیکاری جوانان درروستاهای تربت جام باعث مهاجرت آنها به مشهد و سایر شهرستان های خراسان رضوی شده است خواستار فراهم آوردن زمینه اشتغال جوانان توسط مسئولین استان در این شهرستان شد.

رستمی با اشاره به اجرای ۲۰ طرح در سال جاری در شهرستان تربت جام خاطرنشان کرد: هشت طرح نیز به آسفالت و مرمت راه های روستایی شهرستان اختصاص یافته است که امیدواریم اعتبارات موردنیاز هرچه سریع تر تامین و ابلاغ شود.

رستمی به عدم آنتن دهی مطلوب شبکه مخابرات در روستاهای این شهرستان اشاره و خواستار رسیدگی مسئولین به این امر شد.

 فرماندارتربت جام از گازرسانی به ۹۵ روستای فاقد گازطبیعی این شهرستان ظرف سه سال آینده با اعتباری بالغ بر۹۲۰میلیاردریال خبرداد.

موتور اقتصاد روستاها رو به خاموشی است

از ابتدای انقلاب اقدامات خوبی در جهت عمران روستاها و جهاد برای سازندگی صورت گرفته که بی شک در تاریخ کشور بی سابقه است ولی هنوز هم هستند مناطقی که نیازمند یاری و نگاه عدالت محور مسئولین است.

تقز سفلی نمونه ای از روستاهای محروم در استان خراسان رضوی است که مردم مومن و زحمت کش آن، صبورانه کاستی ها و مشکلات را به جان خریده اند و چراغ روستاها را روشن نگه داشتند اما در این میان همراهی و همکاری مسئولان برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید