طرح‌هایی که زنگ زده بود، اکنون درحال حرکت است | اتاق خبر
کد خبر: 345307
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 17:42
باوجود گذشت مدتی از اجرایی شدن برجام، همچنان مشکلاتی در حوزه مبادلات مالی بین‌الملل وجود دارد که مسوولان سیاست خارجه و بانک مرکزی در تلاش برای حل این مشکلات هستند. در این زمینه نیز وزارت نیرو تلاش دارد تا بازار خود را در کشورهای خارجی جای دهد و به جذب سرم

اتاق خبر: وزیر نیرو امروز در همایش حمایت از کار، سرمایه و دانش ایرانی در صنعت آب و برق و با رویکرد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: طرح‌های متوقفی که طی چند سال اخیر به دلیل تحریم‌ها زنگ زده بود، در شرایط فعلی با حمایت بانک مرکزی و مسوولان سیاست خارجه در حال حرکت است، اما باید تلاش زیادی انجام شود تا بتوانیم روابط ایران را با کشورهای خارجی گسترده‌تر کنیم.

حمید چیت‌چیان با بیان این‌که وزارت نیرو مراجعه‌کنندگان زیادی از کشورهای خارجی دارد، گفت: طی ماه‌های اخیر مسوولان خارجی بسیاری برای انجام مذاکرات به ایران آمدند و به نظر می‌رسد که نتیجه این تفاهمات به زودی اجرایی شود.

به گفته وی به‌طور یقین بیش از نیمی از تماس‌ها و ارتباط‌های خارجی که وزارت نیرو با کشورهای دیگر دارد، برای خرید تجهیزات نیست بلکه هدف ما صادرات است.

وزیر نیرو با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در زمینه‌ی تولید تجهیزات ادامه داد: براساس صحبت‌های صورت گرفته قصد داریم که به کشورهای الجزایر، آفریقای جنوبی، تونس، غنا، عراق، سوریه، عمان، تاجیکستان، ارمنستان، افغانستان، ترکمنستان، پاکستان، بردستان، روسیه، اندونزی، نیکارگوئه و سریلانکا و کشورهای دیگر صادرات داشته باشیم.

چیت‌چیان تصریح کرد: با تمام این کشورها درباره‌ی این‌که چگونه کشورهای ایرانی در بازار اصلی آنها حضور پیدا کند صحبت‌ کرده‌ایم، گفت: این کار قطعا نمی‌تواند کار ساده‌ای باشد، چرا که ما ناچاریم با قدرتمند‌ترین کشورها در این بازار رقابت کنیم.

به گفته وی در حال حاضر ایران با محدودیت‌های منابع مالی برای خارج از کشور مواجه است، اما این محدودیت‌ها موجب نمی‌شود که حرکت را متوقف کنیم، لذا باید با اراده‌ قوی‌تر به کار خودمان در این زمینه ادامه دهیم.

وزیر نیرو با بیان این‌که کشور ما در آستانه یک توسعه و تحول جدی قرار دارد، اظهار کرد: این تحول در چارچوب سیاست‌های اقتصادی مقاومتی شکل می‌گیرد که برای این موضوع نیز برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است.

چیت‌چیان گفت: کشور ما طی 10 سال گذشته به طور متوسط شش درصد افزایش مصرف برق داشته که اگر در 10 سال آینده نیز این روال ادامه داشته باشد، قطعا باید در سال 1404 باید ظرفیت تولید به 132 هزار مگاوات برسد، یعنی در سال باید 5800 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار شود.

وی با اشاره به برنامه‌های تصویب شده اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: در سال 1395 باید کار 17 هزار نیروگاه جدید آغاز شود که 7000 مربوط به بخش بخار نیروگاه گازی و 10 هزار مگاوات مربوط به نیروگاه سیکل ترکیبی است، اما باید به این مساله توجه کرد که شروع این فعالیت نیاز به سرمایه‌گذاری برابر با 10 میلیارد دلار دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: شبکه انتقال و توزیع کشور نیز نیازمند توسعه است که برای بخش توزیع نیازمند 5000 میلیارد تومان و برای بخش فوق توزیع نیازمند یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هستیم.

چیت‌چیان با اشاره به اجلاس تغییرات اقلیمی کاپ 21 گفت: وزارت نیرو موظف شد 850 مگاوات نیروگاه جدید‌پذیر را وارد مدار کند که این مساله نیز حداقل نیازمند 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.

وی اظهار کرد: در 10 سال گذشته سازمان انرژی‌های نو 5000 مگاوات مجوز احداث نیروگاه تجدید‌پذیر را به بخش خصوصی داد که تنها 700مگاوات منجر به عقد قرار‌داد شده و تنها 70 مگاوات منجر به سرمایه‌گذاری شده است.

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر از کل نیروگاه‌های برق آبی با ظرفیت 11هزار و 400 مگاوات تنها 30 درصد از ظرفیت را شامل می‌شود و برای ایجاد 70 درصد دیگر نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.

چیت‌چیان با بیان این‌که حداقل 1000 تا 2000 مگاوات شبکه آبیاری و زهکشی مورد نیاز است، تصریح کرد: در حال حاضر میزان پوشش شبکه فاضلاب کشور 42 درصد است، لذا برای رسیدن به سطح مطلوب نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.

وی میزان سرمایه‌گذاری متوسط را به طور سالانه برای بخش برق و آب 10 میلیارد تومان دانست و ادامه داد: مهم‌ترین مساله‌ای که در این زمینه ایجاد می‌شود، این است که بخش خصوصی و دولتی تا چه میزان می‌تواند پاسخگوی این هزینه‌ها باشد.

وزیر نیرو با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذاری از کشورهای خارجی گفت: نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که جذب سرمایه‌گذاری برای کشور می‌تواند تهدید‌ها و فرصت‌هایی را در پی داشته باشد، اما قطعا این مساله موجب انتقال فناوری، قابلیت رقابت بالاتر و اشتغال بیشتر خواهد شد.

چیت‌چیان با بیان این‌که ایران دارای یک صنعت پرافتخار آب و برق است، ادامه داد: این مساله به هیچ عنوان گذافه‌گویی و تبلیغات نیست، چرا که شاخص‌های بسیاری برای تثبیت این امر وجود دارد.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 74 هزار مگاوات، نیروگاه در کشور وجود دارد که این مساله ما را در جایگاه اول منطقه نشانده و نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که ایران دارای یک شبکه سراسری برق است که تمام شهرها و روستاها به این شبکه متصل شده‌اند.

وزیر نیرو با بیان این‌که ایران یکی از شش کشور دنیا در ساخت توربین گازی بزرگ نیروگاهی است و با کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن و فرانسه و ایتالیا در یک مرحله قرار گرفته است.

چیت‌چیان با اشاره به توانمندی‌های صنعت آب نیز اظهار کرد: بیش از 95 درصد تجهیزات آبی در داخل کشور تولید می‌شود و در این زمینه با هیچ مشکلی روبه‌رو نیستیم.

وی تصریح کرد: در وزارت نیرو هیچ شرکت پشتیبانی وجود ندارد که مدیر آن از سوی وزارت نیرو تعیین شود که این مساله بیانگر نقش عظیم بخش خصوصی در توسعه این صنعت است.

وزیر نیرو با بیان این‌که بیش از 50 درصد تولید برق توسط بخش خصوصی است، بیان کرد: علاوه بر این نیز بیش از 50 درصد تجهیزات آب شیرین‌کن برعهده بخش خصوصی قرار گرفته همچنین بیش از 100 طرح بزرگ آب و فاضلاب نیز توسط بخش خصوصی در حال اجرا و یا به بهره‌برداری رسیده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید