نوار گرانی نفت سنگین ایران پاره نشد | اتاق خبر
کد خبر: 346457
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 22:38
همزمان با تثبیت قیمت انواع شاخص‌های نفت جهان درحالی نفت سنگین گران و نفت سبک ایران در بازار ارزان شده که آمریکایی‌ها در نوسان‌های قیمت نفت به بازیگر شماره یک بازار تبدیل شده‌اند.

اتاق خبر: در معاملات منتهی به ۶ مه ۲۰۱۶ میلادی قیمت اکثر شاخص‌های معتبر نفت خام جهان در بازار روندی افزایشی داشته است و متأثر از این افزایش قیمت، بهای هر بشکه نفت خام سنگین ایران هم گران شده است.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۶ مه ۲۰۱۶ میلادی قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران با افزایش ۱۷ سنتی در محدوده ۳۹ دلار و ۸ سنت در بازار معامله شده است و برخلاف نفت سنگین، قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با کاهش حدود ۶ سنتی در محدوده ۴۱ دلار و ۲۲ سنت داد و ستد شده است.

در مجموع از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران ۳۲ دلار و ۸۲ سنت و متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم ۳۰ دلار و ۳۲ سنت بوده است.

علاوه بر این در طول معاملات منتهی به ۶ مه سال جاری میلادی، قیمت سبد نفتی اوپک با افزایش حدود پنج سنتی در محدوده ۴۱ دلار و ۱۳ سنت، بهای هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس) با کاهش ۲۶ سنتی حدود ۴۴ دلار و ۲۴ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۴۳ سنتی در محدوده ۴۳ دلار و ۹۹ سنت داد و ستد شده است.

از سوی دیگر قیمت شاخص نفت دوبی با ۳۱ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۲ دلار و ۶۴ سنت و هر بشکه نفت خام شاخص عمان با افزایش ۲۹ سنتی بشکه‌ای ۴۲ دلار و ۶۶ سنت در بازار داد و ستد شده است.

در طول یک هفته گذشته آتش‌سوزی جنگل‌های کانادا و کاهش حدود یک میلیون بشکه‌ای نفت خام این کشور آمریکای شمالی، کاهش ۱۱۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت آمریکا که بیشترین میزان کاهش تولید نفت از اوت ۲۰۱۵ میلادی تاکنون به شمار می‌رود (تولید نفت آمریکا از ۹.۶ میلیون بشکه به ۸.۸ میلیون بشکه کاهش یافته است)، از مهمترین دلایل افزایش نسبی بهای طلای سیاه در بازار جهانی به شمار می‌رود.

علاوه بر این کاهش تولید نفت شرکت آمریکایی شورون در نیجریه به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز و کاهش تولید نفت یک شرکت اروپایی در لیبی از ۲۴۰ به ۹۰ هزار بشکه در روز را می‌توان از دیگر دلایل تثبیت و تقویت قیمت طلای سیاه در معاملات منتهی به ۶ مه ۲۰۱۶ میلادی عنوان کرد.

با وجود آثار تقویت‌کننده قیمت نفت در بازار، باید از افزایش تاریخی حجم ذخیره‌سازی نفت خام در ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از عوامل تثبیت‌کننده قیمت طلای سیاه در بازار یاد کرد به طوری که حجم ذخیره‌سازی نفت آمریکا با افزایش ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه به ۵۴۳ میلیون بشکه رسید که بالاترین افزایش ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا در طول حدود ۸۵ سال گذشته تاکنون به شمار می‌رود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید