بودجه فنی و حرفه‌ای را افزایش دهید | اتاق خبر
کد خبر: 347337
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 10:34
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را خواستار شد و گفت: در سال 1395 به سمت کیفی سازی آموزشهای مهارتی خواهیم رفت.

اتاق خبر: محمدامین سازگارنژاد، عملکرد آموزشی این سازمان در سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در سال 1394 عملکرد آموزشی این سازمان یک میلیون و 432 هزار و 726 نفر دوره بوده که از این تعداد 682 هزار و 574 نفر دوره در بخش آموزش غیردولتی و 750 هزار و 162 نفر دوره در بخش دولتی بوده است.

وی ادامه داد: برای سال جاری تحقق شعار کیفیت آموزش را دنبال خواهیم کرد و درصدد هستیم که سقف تعهدات سال گذشته را در بحث عملکرد آموزشی حفظ کنیم.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزایش بودجه آموزشهای فنی و حرفه‌ای در برنامه ششم توسعه را خواستار شد و اظهار کرد: متاسفانه سهم بودجه سازمان فنی و حرفه‌ای در بودجه آموزش کل کشور بسیار ناچیز است و از این جهت نیازمند توجه ویژه است.

سازگارنژاد افزود: از مجموع صد درصد بودجه آموزش کشور، 69 درصد بودجه آموزش و پرورش، 27 درصد بودجه آموزش عالی، 2.6 درصد سهم هزینه تحصیل رایگان مهاجرین افغان مقیم کشور و تنها 1.4 درصد سهم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است.

به گفته وی سهم بودجه آموزشهای مهارتی از کل بودجه آموزشی کشور در سال گذشته، 1.25 درصد بوده در حالی که سالانه 500 هزار دانش آموز افغانستانی در کشور به طور رایگان آموزش می‌بینند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه به دنبال جذب اعتبارات از بخشهای دیگر نیستیم، خاطرنشان کرد: معتقدیم که اعتبارات باید به شکل متعادل، متوازن و هوشمندانه تعریف و تزریق شود. در حال حاضر بخشی از کارآموزان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و اگر می‌خواهیم نگاه شایسته‌ای به اعتبارات ملی داشته باشیم باید تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان کشور را برای تخصیص بودجه آموزش‌های مهارتی قانع کنیم.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید