۸ هزار تن محصولات جالیزی در طبس برداشت می شود | اتاق خبر
کد خبر: 347431
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 16:51
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس از آغاز برداشت محصولات جالیزی در شهرستان خبر داد و گفت: بیش از هشت هزار تن محصول جالیزی در این شهرستان برداشت خواهد شد.

اتاق خبر: داود بخشایی، کار برداشت محصولات جالیزی از سطح ۳۳۰ هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز شده است.

 وی عنوان کرد: پیش بینی می شود از این سطح بیش از هشت هزار تن انواع محصولات جالیزی برداشت شود.

وی ارقام جالیز کشت شده را خربزه خاتونی هورسان، خربزه ارگون، خربزه محلی، هندوانه نیاگارا، هندوانه رزن سیت، هندوانه اچ ای دی، تیل مگسی و طالبی محلی نام برد.

مدیرجهادکشاورزی طبس افزود: کشت محصولات جالیزی در این شهرستان به سه روش کشت مالچ پلاستیک، کشت در فضای باز و استفاده از نشاء انجام می شود.

وی ادامه داد: کشت زیر پلاستیک به دلیل حفظ رطوبت، کنترل علفهای هرز و زود رسی محصول علی رغم هزینه بالاتری که نسبت به سایر روشهای کشت دارد از سوی کشاورزان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بخشایی خدمات ارائه شده به کشاورزان جالیزکار این شهرستان را توزیع انواع نهاده‌های کشاورزی، نظارت فنی بر مزارع جالیز جهت مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها از طریق کارشناسان خرید خدمات گیاه‌پزشکی، تهیه و توزیع ۵۰ لیتر کود دی آمونیوم فسفات مایع به روش آبیاری، تهیه و توزیع ۱۰۲ کیلوگرم کود اکیس به صورت محلول پاشی ذکر کرد.

 وی، تهیه و توزیع ۵۰ لیتر کود مایع آریا اوره برای تغذیه به روش محلول پاشی و به کار گیری یک نفر کارشناس ناظر جالیز از محل اعتبارات طرح افزایش تولید سبزی و صیفی را از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی شهرستان عنوان کرد و گفت: یک دوره آموزشی در زمینه تغذیه جالیز، کاهش مصرف سموم و مبارزه به موقع با آفات و بیماریها در جالیز برای ۳۱ نفر از بهره برداران برگزار شده است.

وی ادامه داد: همچنین امسال روش آبیاری تیپ در سطح هشت هکتار اراضی خربزه شهرستان در روستای کریت جهت بررسی میزان آب مصرف شده در هکتار بین این روش و روش سنتی غرقابی انجام گرفته است.

وی عنوان کرد: در شهرستان طبس محصول خربزه زودتر از سایر نقاط استان به عمل می‌آید که از این نظر به دلیل درآمدزا بودن از جایگاه خاصی در شهرستان برخوردار است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید