سودجویان به دنبال فروش چای فاسد با سود 100 برابری هستند | اتاق خبر
کد خبر: 347912
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 02:40
رئیس سازمان چای کشور گفت: سودجویان قصد دارند چای سنواتی و تاریخ مصرف گذشته را که کیلویی 100 تومان خریدند، با ورود به کارخانجات مختلف و افزودن عطر و اسانس کیلویی 10 هزار تومان بفروشند.

اتاق خبر: محمدولی روزبهان در نشست با فرماندار فومن که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه به میزان زیادی روند تولید منفی برگ سبز چای تغییر کرده است، اظهار کرد: تولید برگ سبز چای علی‌رغم خشکسالی در سال 1393 به 65 هزار تن رسید و مجددا این رقم در سال گذشته به 87 تن ارتقاء یافت.

وی با بیان اینکه در سال جاری پیش‌بینی می‌شود این میزان به نزدیک 100 هزار تن برگ افزایش یابد، افزود: در حال حاضر تولیدات چای در انبارها بایگانی نمی‌شود و خوشبختانه کارخانجات در فروش محصول چای دارای وضعیت مطلوبی هستند.

روزبهان با بیان اینکه در سال گذشته گزارشی مبنی بر عدم فروش محصول باغ چای وابسته به کارخانجات نداشتیم، خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار پس از 15سال گذشته، کارخانجات قدر و سهم خود را پرداخت کردند؛ بدین معنا که از حدود 45.5 میلیارد تومان سهم و قدر کارخانجات 45 میلیارد تومان از میزان مذکور پرداخت شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون بدون اخذ پول از دولت، 18.5 میلیارد تومان پول به چایکاران پرداخت شده است؛ این مهم نتیجه پرداخت قدر و سهم کارخانجات است و از 9 کارخانه چای محدوده فومن هفت کارخانه قبل از اتمام مهلت تعیین شده قدر و سهم خود را پرداخت کرده‌اند.

رئیس سازمان چای کشور اضافه کرد: عدم پرداخت قدر و سهم مساوی با خروج ناظر از کارخانجات و عدم پرداخت یارانه است.

وی با تاکید بر اینکه سال قبل شاهد کاهش 25 میلیون دلاری واردات چای بوده‌ایم، تصریح کرد: در سال 1394 و 1393 حدود 4000 هکتار از باغات چای رها شده که 68 هکتار آن متعلق به فومن بود مجدد به چرخه تولید بازگشت.

روزبهان با بیان اینکه بازگشت باغات چای رهاشده به چرخه تولید باعث اشتغالزایی برای 4000 نفر شد، گفت: سال گذشته 19 هزار و 600 تن چای خشک تولید شد و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز این میزان به حدود 22 و 23 هزار تن افزایش یابد.

وی بر تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تقویت اقتصاد بومی و منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: طی دو سال اخیر کشاورزان با علاقه بیشتری به باغات چای می‌روند، هر چند همواره مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد.

رئیس سازمان چای کشور به محاسبه اقتصادی چای قبل از انقلاب و پس از انقلاب و کشورهای مختلف اشاره و ابراز کرد: کشاورز چایکار برای گذران امورات شخصی خود و خانوار باید دارای دو و نیم هکتار زمین باشد ولی کشاورز چایکار به طور متوسط از 3500 زمین چای برخوردار است. بدین معنا که زمین‌های هفت کشاورز چایکار باید تجمیع شود تا بتوانند امورات یک خانوار را بچرخانند.

وی با بیان اینکه تعداد بسیاری از چایکاران 70 متر زمین دارند، متذکر شد: در گذشته میانگین سطح زیرکشت یک خانوار6500 متر بوده است و این درحالی است که این میزان به 3500 متر کاهش یافته است.

روزبهان با بیان اینکه متوسط یک باغ متعلق به یک خانوار در بنگلادش 100هکتار است، افزود: در هندوستان کشاورزی که دارای 35 هکتار باغ چای باشد خرده مالک محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان چای با انجام اقداماتی در حال توسعه باغات چای و کارخانجات و حاشیه‌های آن است، تصریح کرد: افزایش تعاملات، ممانعت از کاهش سطح زیرکشت از اهداف سازمان چای است.

روزبهان با بیان اینکه بحث تغییر کاربری باغات چای در سال‌های اخیر علی الخصوص در سال گذشته به جد دنبال شده است، یادآور شد: طی نامه‌ای اجازه تغییر کاربری از کلیه ادارات چای گرفته شد. تنها رئیس سازمان چای کشور امکان امضای تغییر کاربری را دارد و تاکنون با تغییر کاربری حتی یک متر باغ چای موافقت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر کاربری باغات چای به نفع اقتصاد کشور نیست، ادامه داد: تغییر کاربری سود موقت و گذرا را نصیب چایکار و فرد را از سود مستمر محروم می‌کند.

رئیس سازمان چای کشور یکی از اقدامات دولت تدبیر و امید در سال گذشته را تشکیل نخستین صندوق حمایت از بخش کشاورزی دانست و عنوان کرد: در هر صندوق تشکیل شده کشاورز موظف به پرداخت سهم خود است و هر کشاورز هکتاری 800 هزار تومان در صندوق سهام‌دار می‌باشد و این درحالیست که کشاورز چایکار یک ریال پول واریز نمی‌کند و آن توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی از پرداخت یک میلیارد و 30 میلیون تومان وام به چایکاران منطقه فومن با کارمزد چهار درصد خبر داد و افزود: در حال حاضر صندوق حمایت از بخش کشاورزی دارای 42 هزار عضو است.

روزبهان با ابراز خرسندی از آشتی مجدد مصرف کننده با چای ایرانی تصریح کرد: کارخانجات در دی و بهمن فاقد چای تولید 1394 بودند که نشان می‌دهد مصرف کننده به چای ایرانی اعتماد کرده است؛ چرا که تنها ایران است که در سراسر دنیا از سم در تولید چای استفاده نمی‌کند.

وی با بیان اینکه برف تمام آفات چای را از بین می‌برد، متذکر شد: در باغات چای سم توزیع نمی‌شود، نبود سم سبب سالم بودن چای است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه خریداران چای سنواتی تولید 1388 خواهان عرضه و توزیع آن به بازار هستند، ابراز کرد: مصرف چای حداکثر سه سال است و امکان عرضه پس از سه سال و گذشت تاریخ مصرف آن امکان‌پذیر نیست.

وی متذکر شد: این چای سنواتی بر اساس آزمایشات انجام شده دارای آفلاتوکسین و سرطان‌زا است.

روزبهان با بیان اینکه استاندار گیلان تمام قد در برابر سودجویان ایستاده است، گفت: افراد سودجو قصد دارند چای سنواتی خریداری شده به قیمت 100 تومان را با ورود به کارخانجات مختلف و افزودن عطر و اسانس کیلویی 10 هزار تومان به فروش رسانند.

وی با اشاره بر اینکه سال گذشته چای 250 میلیارد تومان درآمد برای اقتصاد استان به ارمغان آورده است، ادامه داد: بر اساس تصویب ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز به ریاست استاندار گیلان، چای تولید شده سنواتی سال 88 در انبارها فقط باید با رعایت ساز و کار ساده برای تولید اسانس و... صادر شود.

روزبهان افزود: میزان تولید سالانه چای 20 هزار تن است و این درحالی است که چای سنواتی موجود در انبارها 50 هزار تن یعنی دو و نیم برابر تولید یکسال است.

رئیس سازمان چای کشور در پایان با بیان اینکه ورود این چای سنواتی علاوه بر تهدید سلامت و امنیت غذایی مصرف کننده منجر به عدم فروش چای کارخانجات می‌شود، اظهار کرد: با تلاش‌های استاندار، نیروی انتظامی، اداره اطلاعات، استانداری و سازمان چای توانستیم تا حدودی این افراد و اقدام آن‌ها را کنترل و مقابله کنیم.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید