سقف تولید اوپک بدون نظام سهمیه بندی معنا ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 348158
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 23:13
زنگنه پیش از آغاز نشست اوپک:
وزیر نفت ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران با تعیین سقف تولید بدون تعیین سهمیه هر یک از کشورهای این سازمان، موافق نیست.

اتاق خبر - از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، بیژن زنگنه پیش از آغاز نشست افتتاحیه صد و شصت و نهمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین در جمع خبرنگاران گفت: ایران برای بررسی گزینه های گوناگون آماده است اما سقف تولید بدون سهمیه بندی، معنا ندارد.

وی افزود: به نظر من سقف تولید اوپک بدون سهمیه بندی معنا ندارد. این سقف قابل کنترل نیست و امکان نظارت بر آن وجود ندارد. بدون سهمیه بندی کشوری، چگونه می توانیم این سطح تولید را کنترل و نظارت کنیم؟
با این همه، وی با تایید این که ایران در نشست امروز اوپک پیشنهادی برای بازگشت نظام سهمیه بندی مطرح نمی کند، گفت: به نظر من اوپک هنوز برای احیای نظام سهمیه بندی آماده نیست.
وی همچنین با وجود استقبال از تعامل کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، گفت: امروز، نشست اوپک در حال برگزاری است؛ اگر بتوانیم درباره یک تصمیم کارآمد به توافق برسیم، می توانیم جلوتر برویم و به رایزنی با کشورهای غیر عضو اوپک هم ادامه دهیم. وزیر نفت همچنین اعلام کرد: هدف تولید نفت ایران تا پایان سال ٢٠١٦ میلادی، حداکثر چهار میلیون بشکه در روز است.
وی با اشاره به سهم 14.5 درصدی ایران از مجموع تولید نفت اوپک پیش از آغاز تحریم ها، افزود: اکنون ما بیش از سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز تولید می کنیم. برخی باور نمی کردند، اما ایران تولید خود را بسیار سریعتر از پیش بینی ها افزایش می دهد. رشد تولید نفت ایران تا زمان احیای سهم در بازار تداوم دارد.
زنگنه تأکید کرد: ایران تا زمان پس گرفتن سهم خود از بازار به افزایش تولید نفت خود ادامه می دهد.
وزیر نفت همچنین اعلام کرد: خوشبختانه رفتار ما به گونه ای بود که بازگشتمان به بازار پیامدی منفی نداشت، ما آگاهانه به این شکل رفتار کردیم.
وی همچنین با اعلام این که بازگرداندن تولید نفت به سطح پیش از تحریم ها، هدف کوتاه مدت ایران است، گفت: در بلندمدت، در برنامه ششم توسعه، ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت را هدف گرفته ایم و باور داریم که می توانیم تولید تضمین شده چهار میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام و در مجموع (با افزودن تولید یک میلیون بشکه میعانات گازی) تولید ما به پنج میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.
زنگنه اعلام کرد: با توجه به تعامل ایران با شرکتهای نفتی بین المللی، دیگر نیازی به برگزاری کنفرانس جدید IPC وجود ندارد.
وی گفت: بزودی، مناقصه ها را یکی پس از دیگری برگزار می کنیم؛ ما برای قراردادهای جدید نفتی، به حجمی عظیم از سرمایه، حداقل ٧٠ میلیارد دلار، نیاز داریم.
زنگنه در واکنش به برخی گمانه زنی ها درباره دیدار وزیران نفت ایران و عربستان،گفت: هنوز با خالد الفالح، وزیر جدید انرژی عربستان دیدار نداشته ام، اما این فرصت هست که در جریان نشست، گفتگو داشته باشیم؛ به هر حال، ما همسایه هستیم و روابطمان باید بهتر شود و ارتقا یابد.
زنگنه همچنین درباره بحث انتخاب دبیر کل جدید، اعلام کرد نمایندگان نیجریه و اندونزی تنها گزینه های جدی هستند و گفت: من حدود ١٠ ماه پیش به وزیر نفت نیجریه قول دادم که از نامزد آنها حمایت کنم، این به آن معنا نیست که ما ضد اندونزی هستیم زیرا اندونزی دوست ماست و نامزد این کشور صلاحیت کافی را دارد، به هر حال ما از نظر اخلاقی پیش از این به نیجریه قول داده ایم، اما به هر حال از دیدگاه اکثریت پیروی می کنیم.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید