نرخ مشارکت اقتصادی در زنجان 34.4 درصد است | اتاق خبر
کد خبر: 348951
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 00:25
مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان:
مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان از نرخ مشارکت اقتصادی 34.4 درصدی در زنجان خبر داد.

اتاق خبر: احمد غریوی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی همچون وجود 228 معدن در استان، گفت: طبق آمار موجود نرخ مشارکت اقتصادی در زنجان 34.4 درصد و نرخ بیکاری 9.6 درصد است.

 وی با بیان اینکه سهم اشتغال در زنجان به ترتیب به کشاورزی، صنعت و خدمات اختصاص دارد، افزود: در استان زنجان دوهزار تعاونی فعال، 32 اتحادیه و دو اتاق تعاون فعالیت دارند. همچنین 3600 نفر مقرری‌بگیر اقدام به دریافت بیمه بیکاری می‌کنند.

 این مسئول با اعلام اینکه 137 تشکل کارگری و کارفرمایی در استان زنجان وجود دارد، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی سامانه پذیرش و بررسی و تایید مشاغل سخت و زیان‌آور درخواست‌ها به صورت الکترونیکی بررسی شده و انجام فعالیت‌ها در پروسه چند ماهه به 45 روز کاهش یافته است. همچنین 6384 بازرسی در استان انجام گرفته است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان اظهار کرد: بیش از 507 هزار نفر بیمه‌شده تامین‌اجتماعی در زنجان وجود دارد و این اداره‌کل با داشتن دو بیمارستان، یک درمانگاه تخصصی، سه درمانگاه عمومی به ارائه خدمت می‌پردازد.

 وی با اشاره به فعالیت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری در استان زنجان، تصریح کرد: بیش از 616 هزار نفر بیمه‌شدگان بیمه سلامت، بیش از 37 هزار نفر بیمه روستائیان، بیش از 12 هزار نفر بازنشسته کشوری، بیش از 21 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی در استان زنجان وجود دارد.

 

غریوی با اشاره بر اینکه صندوق کارآفرینی امید نیز در زمینه خوداشتغالی فعال بوده است، یادآور شد: در استان زنجان بیش از 40 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) هستند.

 این مسئول با یادآوری اینکه حمایت از بخش تعاون یکی از سیاست‌های راهبردی دولت در برنامه‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی است که امیدواریم با این حمایت‌ها شاهد توسعه این بخش باشیم، اظهار کرد: بی‌شک، شرکت‌های تعاونی نیز امروزه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، از اینرو با توجه به نقشی که این بخش از گذشته تا به امروز در حوزه اقتصادی ایفا کرده است، ضروری است که مشکلات شرکت‌های تعاونی مرتفع شده و امسال نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشیم.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان خاطرنشان کرد: به‌رغم همه ظرفیت‌های بالقوه بخش تعاون برای اشتغال‌زایی و تمهیدات اندیشیده شده در قانون برنامه پنجم توسعه، هنوز بخش تعاون نتوانسته است به اهداف تعیین شده در کسب سهم 25 درصدی در اقتصاد کشور دست یابد.

منبع: ایسنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید