خطر افزایش برداشت آب‌های زیرزمینی | اتاق خبر
کد خبر: 349512
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 20:00
برداشت آب‌های زیر زمینی در شرایطی افزایش یافته که بسیاری از تالاب‌های کشور خشک شده که این مساله منابع آبی موجود در کشور را بیش از پیش تهدید می‌کند تا جایی که وزیر نیرو نیز نسبت به ادامه این روال هشدار داده است.

اتاق خبر: بیشترین عامل در افت آب‌های زیرزمینی طبق اعلام کارشناسان، مربوط به برداشت بی‌رویه و تخلیه چاه‌های آب است و با توجه به اینکه بیش از 350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد می توان گفت که هر ساله 20 میلیارد متر مکعب آب در کشور از این طریق غارت می‌شود.

برای رسیدگی به این مساله وزارت نیرو نجات آب‌های زیرزمینی را اولویت سال جاری خوانده به طوری که به گفته حاج رسولی‌ها، مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب کشور در این راستا، با نصب ابزارهای اندازه‌گیری روی چاه‌ها و جلوگیری از برداشت چاه‌های غیرمجاز آب‌های زیرزمینی با جدیت تمام تحت کنترل قرار خواهند گرفت و این بزرگترین اقدامی است که در سال 95 عملیاتی می‌شود و با اجرای این کار می‌توان اقدام موثری را جهت توسعه پایدار منابع آب کشور انجام داد.

وی تصریح کرد: به‌جز چاه‌های غیرمجاز، برخی چاه‌های مجاز کشور نیز بیش از پروانه و مجوز خود از منابع زیرزمینی برداشت می‌کنند که در سال جدید ضمن بازنگری پروانه‌ها، برداشت این چاه‌ها نیز کنترل خواهد شد.

حاج‌رسولی‌ها با بیان‌اینکه نگاه ما به اجرای پروژه مدیریت مشارکت منابع آب نگاه پروژه‌ای است، اظهار کرد: به طوری‌که وضعیت دشت‌ها از نظر منابع آب زیرمینی، تعداد چاه‌های مجاز و غیرمجاز و اضافه برداشت‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرد و با مشارکت کشاورزان برنامه تعادل‌بخشی اجرا می‌شود.

به طور کلی باید گفت که بیش از 55 درصد از آب مصرفی کل کشور در بخش کشاورزی و صنعت است که از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود، برداشت از آب‌های زیرزمینی مواجه است با اینکه برداشت‌های غیرقانونی به شدت افزایش یافته و اکنون از 609 دشت کشور 330 دشت با بحران روبرو شده است.

تدبیر دولت یازدهم برای رسیدگی به وضعیت آب‌های زیرزمینی گرچه دیر است اما می‌تواند تعبیر ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است را زنده کند و سدی برای افزایش وضعیت بحرانی منابع آبی کشور شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید