ظرفیت تولید برق ایران افزایش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 349569
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 00:56
در آستانه تابستان و اوج گیری پیک مصرف برق در کشور، با بهره‌برداری از دو واحد جدید نیروگاهی، ظرفیت تولید برق ایران افزایش یافت.

اتاق خبر: با بهره برداری از دو واحد جدید نیروگاهی در مجموع ظرفیت تولید برق ایران حدود ۲۰۰ مگاوات دیگر افزایش یافت.

بر این اساس واحد اول بخش گاز نیروگاه بهبهان با ظرفیت ۱۶۶ مگاوات به شبكه سراسري متصل شد ضمن آنکه دومين واحد ٢٩ مگاواتي نيروگاه گازي هسای اصفهان هم در مدار بهره برداری قرار گرفت.

از سوی دیگر بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته پیش بینی می‌شود دومین واحد بخش گاز نیروگاه بهبهان هم تا تیر ماه سال جاری و بخش بخار این نیروگاه هم تا تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسند.

فاز اول نیروگاه برق بهبهان در قالب ۲ واحد گازی و یک واحد بخار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قالب طرح‌های BOO در کیلومتر ۲۰ جاده بهبهان – رامهرمز خوزستان در حال احداث بوده که پس از وارد مدار شدن تمامی واحدها در فاز اول، ‌ ظرفیت تولید حدود ۴۹۲ مگاوات را خواهد داشت.

ظرفیت پست نیروگاه برق بهبهان هم حدود ۴۰۰ کیلوولت بوده و یک مخزن ذخیره سازی سوخت مایع هم به ظرفیت ۳۳ هزار مترمکعب در محل نیروگاه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شده است.

وزارت نیرو، اعلام کرده است: راندمان نیروگاه بهبهان حدود ۴۹.۵ درصد بوده و سوخت اصلی واحدها گاز طبیعی و سوخت دوم گازوئیل پیش بینی شده است.

ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان در راستای توسعه تولید برق در جنوب کشور و با هدف جذب مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیروگاهی براساس قرار داد خرید برق بین سرمایه گذار و وزارت نیرو با اعتباری بالغ بر ۲۹۰ میلیون یورو انجام گرفته است.

علاوه بر این به همت متخصصان ایرانی، پس از وارد مدار توليد شدن واحد اول نيروگاه گازي هسا در بهمن ماه سال گذشته، دومين واحد مولد برق اين نيروگاه هم با ظرفیت ۲۹ مگاوات وارد مدار شد.

محمدرضا شیرانی مدیرعامل مدیریت تولید برق اصفهان درباره راه اندازی واحدهای نیروگاه هسای اصفهان، گفت: این واحد گازی مولد برق که به دلیل کمبود بعضی قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز، حدود ۲ سال از مدار تولید خارج شده بود که پس از تعمیرات اساسی وارد مدار تولید و به شبکه سراسری متصل شد.

در این عملیات تعمیرات اساسی، برای اولین بار، اورهال کامل توربین‌های LP و HP، کمپرسور LP، تپ چنجر ترانس اصلی و سیستم هوای راه انداز این واحد گازی مولد برق انجام شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید