ایران چگونه می تواند برندی بین المللی شود | اتاق خبر
کد خبر: 349827
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 10:49
پای صحبت های احمد پورفلاح، برنده جایزه لئوناردو و نشان شوالیه

اتاق خبر: احمد پور فلاح، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا نشان شوالیه را از سوی دولت ایتالیا دریافت کرد. البته این اولین بار نیست که دولت ایتالیا به وی چنین نشانی اعطا می کند. چند وقت پیش جایزه بین المللی لئوناردو به عنوان مهمترین نشان اقتصادی این کشور به پورفلاح اعطا شد. پورفلاح در ایران و میان فعالان اقتصادی فرد بسیار شناخته شده ای است. سال ها حضور در هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و ریاست کمیسیون صنایع این اتاق، ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا و کارهای خیریه فراوان وی مانند عضویت در هیأت مدیره محک تنها بخشی از فعالیت های این چهره قدیمی صنعت ایران است. این جایزه بهانه ای شد تا مصاحبه ای در خصوص اهمیت این جوایز با وی ترتیب دهیم. این فعال برجسته اقتصادی در خلال صحبت های خود دلیل کسب این جوایز را تلاش های بسیاری دانست که سال ها برای بهبود روابط ایران و ایتالیا داشته است. در ادامه مشروح این مصاحبه را می خوانید.

شما در سال گذشته جایزه لئوناردو را از سوی کشور ایتا لیا کسب کردید، این جایزه چیست، چه اهمیتی دارد و دلیل اینکه این جایزه به شما تعلق یافت را چه می دانید؟

جایزه لئوناردو  بزرگ ترین جایزه اقتصادی و فرهنگی کشور ایتالیا است که از سوی این  کشور  سالی یک بار و تنها به یک فرد تعلق می گیرد. این جایزه سابقه ای 12 ساله دارد و تاکنون 12 کشور موفق به کسب این جایزه شده اند که می توان به کشورهایی همچون آمریکا، آرژانتین، برزیل و ایتالیا اشاره کرد. برای تعیین برنده هرساله کمیته ای تشکیل می شود و پس از 6 مابه بررسی عملکرد کشورهای مختلف سطح دنیا برنده این جایزه را مشخص می کنند.

در سال 2016 گذشته کشور ایران برای نخستین بار کاندیدای دریافت این جایزه شد و موفق به کسب آن نیز گردید و کمیته من را واجد شرایط جایزه لئوناردو دانست.  یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت این جایزه برای شخص من به این حقیقت بازمی گردد که نام کشور ایران در شرایطی که کابیته ریاست جمهوری حضور داشتند با افتخار نام برده شد. نباید این نکته را نیز از یاد برد ایران اگر می خواهد پس از سال ها تحریم به بازار جهانی بازگردد برای جبران سال ها دوری باید از کشوری کمک گیرد و ایتالیا که در بسیاری از زمینه های تجاری در خور توجه محسوب می شود و می تواند در این مسیر ایران را یاری دهد. 

 

علت اصلی جایزه لئوناردو به چه دلیل به شما تعلق یافت؟

دلیل دریافت این جایزه نه به دلیل یک اقدام و عمل خاص بلکه به مجموعه ای از فعالیت ها باز می گردد. بخصوص تاثیری که توانسته ام در سال های گذشته بر روابط کشورهای ایران و ایتالیا داشته باشم را در نظر گرفته اند.

این مجموعه اقدامات در چه پروسه زمانی بوده و بیشتر بر چه حوزه ای تمرکز داشته است؟

من 34 سال است که شرکت و کارخانه ای را تحت لیسانس کشور ایتالیا مدیریت می کنم و 20 سال است که در اتاق بازرگانی ایران - ایتالیا  هستم و پذیرای هیات های بسیاری از سوی ایتالیا بوده ام و مدیریت اولین هیات تجاری ایران به کشورر ایتالیا پس از توافق ژنو برعهده من بوده است. جلسات بسیاری نیز با اتاق بازرگانی ایتالیا داشته ایم.

در جریان اکسپو 2015 در کشور ایتالیا کمک بسیاری صورت گرفت و تعدا زیادی فرستادیم و ایران پس از سال های طولانی ایران پس از سال ها مقام دوم را در اکسپو را دریافت کرد.

کشور ایتالیا همواره نخستین شریک تجاری ایران بوده و من برای افزایش روابط میان دو کشور هیات های تجاری را به جز شیراز اصفهان به شهرهای کمتر شناخته شده ای مانند سمنان و قزوین می بردم. کشور ایتا لیا برای ایران دارای اهمیت بسزایی است چراکه تنها کشور اروپایی است که در سال های گذشته تراز تجاری مثبت با ایران داشته است. ایتالیا پس از انقلاب نیز روابط تجاری خود را با ایران حفظ کرد و دچار هیجانات سیاسی نشد.

و اما طی روزهای اخیر موفق به دریافت نشان معتبر دیگری از سوی ایتالیایی ها شده اید، لطفا در خصوص نشان شوالیه توضیحات بیشتری دهید.

دولت ایتالیا و فرانسه این نشان های شوالیه را در بخش های مختلف فرهنگی، اقتصادی و... به درخواست وزارت امور خارجه این کشور ها با تصویب رییس جمهور صورت می گیرد اما لئوناردو را کمیته نظارت بر کیفیت پیشنهاد می کند و نشان شوالیه را در و اقع می توان دولتی دانست. می توان این جایزه را تحت تأثیر روابط دیپلماتیک و نوعی قدر دانی از بخش خصوصی ایران دانست. این دو جایزه مهم اما از دو بخش خصوصی و دولتی دانست. می توان بدین صورت تعبیر کرد که ما به فعالان اقتصادی بها می دهیم و خواهان روابط بیشتر با بخش های خصوصی هستیم.

شما سال ها است که در حوزه روابط ایران و ایتالیا فعالیت می کنید،  پتانسیل هایی که تاکنون به آن توجه نشده اما قابلیت توجه  دارد را چه می دانید؟

کشور ایتالیا در ایجاد بسیاری از زیرساخت های ما نقشی اساسی داشته است. در واقع می توان گفت کشور ایتالیا  در صنعت فولاد، پتروشیمی، سیمان و حتی در نساجی توان بالایی دارد و در مقابل کشوری همچون ایران که سال ها است که از بازار جهانی دور بوده و از نظر تکنولوژی نسبت به سایررقبا عقب مانده است، باید این خلأ رابا ایجاد رابطه با کشور ایتالیا پر کند.

ایتالیا قدرت چهارم اقتصادی اروپا است و صنعتی نیست که دستی در آن نداشته باشد؛ حتی صنعت گردشگری نیز از چشم این کشور دور نمانده است و همواره در زمره پرجاذبه ترین کشورها قرار گرفته است. ایران نیز به رغم اینکه جزء 10 کشور پرجاذبه جهان است، در صنعت گردشگری تاکنون دستاوردی نداشته است و ایتالیا به عنوان کشوری که روابط خوبی با ایران دارد می تواند در این مسیر ایران را یاری دهد، چراکه ایران تمام پتانسیل های لازم برای جذب گردشگر را دارد که می توان به انواع گوناگون گردشگری اشاره کرد.

94104ت 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید