گسترش مناسبات بین‌المللی بازار کار | اتاق خبر
کد خبر: 349991
تاریخ انتشار: 21 خرداد 1395 - 16:32
وزیر کار در دیدارهای جداگانه‌ای با وزرای کار هندوستان، مکزیک و اتریش بر گسترش همکاری‌ها در زمینه اشتغال و بازار کار و همچنین تبادل تجربیات تاکید کرد.

به گزارش اتاق خبر، علی ربیعی در حاشیه یکصد و پنجمین نشست سازمان بین المللی کار در دیدار با وزیر کار هندوستان گفت: مایل به استفاده از تجربیات هند در زمینه آی تی هستیم. وزیر کار خطاب به «شانکر آگاروال» وزیر کار هندوستان در حاشیه اجلاس ۱۰۵ بین المللی کار گفت: از سخنرانی ارزشمند جنابعالی در نشست وزرای جنبش عدم تعهد و نقش موثر و تلاش های سازنده هندوستان در گروه آسیا و اقیانوسیه قدرانی می کنم.

ربیعی با اشاره به منافع مشترک دو کشور در زمینه های مختلف اظهارداشت: ایران و هندوستان از جنبه  های نیز اشتراکات بسیاری با هم دارند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به لحاظ مسولیت وسیعی که دارد با وزارت کشاورزی هندوستان در حوزه امور تعاون پیش نویس تفاهم نامه ای را آماده و برای شما ارسال نموده است.

وی افزود: در حوزه مسائل کار پیش نویس یادداشت تفاهمی برای وزارت کار هندوستان ارسال شده است. همچنین در زمینه تامین اجتماعی و بیمه ها نیز پبیش نویس دیگری به وزارت بهداشت و سلامتی هندوستان ارسال شده و علاوه بر این در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای آماده همکاری با وزارت کار هندوستان هستیم.

وزیر کار تصریح کرد: کشور هندوستان تجربیات خوبی در زمینه های آی تی و آی سی تی دارد که ما مایل به استفاده از این تجربیات برای اشتغال جوانان تحصیل کرده خود هستیم. علاوه بر این کشور شما در زمینه اشتغال عمومی معروف به طرح گاندی و کارآفرینی تجربه های خوبی دارد که استفاده از آنها برای کشور من مفید خواهد بود.

ربیعی همچنین تمایل وزارت کار را برای سرمایه گذاری مشترک، صندوق های بازنشستگی با شرکت ها و صندوق های کشور هندوستان در زمینه های حوزه های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل، توریسم و صنعتی اعلام کرد.

شانکر آگاروال؛ وزیر کار هندوستان نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور به موارد همکاری دو وزارتخانه در زمینه توانمند سازی نیروی کار، ایجاد تامین اجتماعی برای کارگران، سازماندهی کارگران غیررسمی و ارائه خدمات بیمه ای به آنها با تمرکز به کارگران ساختمانی اشاره  کرد و دیدار نخست وزیر هندوستان از جمهوری اسلامی ایران را شروع خوبی برای گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله کار، تعاون، و تامین اجتماعی دانست و از ربیعی برای دیدار از کشورش و در راستای گسترش این روابط دعوت کرد.

همچنین در دیدار ربیعی با وزیر کار مکزیک مطرح شد: مقدمات اجرایی سرمایه گذاری های مشترک فراهم می شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: در آینده نزدیک برنامه اجرایی همکاری مشترک امضا می شود. وزیر تعاون، کار و رفاه در حاشیه اجلاس سازمان جهانی کار با «آلفونسو ناوارته پریدا» وزیر کار مکزیک هم دیدار کرد.

ربیعی با ابراز خوشحالی از دیدار دوباره وزیر کار این کشور گفت: این ملاقات ها می تواند به گسترش روابط دو کشور کمک نماید. وی با اعلام دریافت برنامه اجرایی پیشنهادی وزارت کار مکزیک ضمن تایید آن اعلام نمود که در آینده نزدیک بتوانیم این برنامه اجرایی را امضا نموده و همکاری های دو کشور را در این حوزه ها تحقق عملی ببخشیم.

وزیر کار مکزیک هم با تشکر از میزبانی طرف ایرانی در سفرش به ایران به آمادگی کشورش برای همکاری در زمینه صندوق های سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: این موضوع را پس از بازگشت از ایران در مکزیک دنبال نموده و مقامات مکزیکی نیز در این خصوص نظر مثبتی دارند.

وی در همین زمینه به سفر وزیر اقتصاد مکزیک به ایران برای گسترش همکاری های در زمینه سرمایه گذاری مشترک اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که با انجام این سفر مقدمات اجرایی سرمایه گذاری های مشترک فراهم شود. ربیعی در ادامه بیان داشت: مکزیک زمینه های خوبی برای توسعه و پیشرفت دارد و برنامه های خوبی را دنبال می کند.

وزیر کار افزود: ایران نیز پس از برجام و امکان همکاری های بین المللی با دارا بودن بازار ۷۰ میلیونی زمینه های خوبی برای توسعه و پیشرفت دارد. در همین زمینه صندوق های متعلق به این وزارتخانه با ۳۳ میلیارد دلار ارزش خواهان سرمایه گذاری های مشترک با کشورهای خارجی هستند. بنابراین دو وزارتخانه در این خصوص امکان همکاری دارند. من در بازگشت از این سفر از طریق وزارت اقتصاد و صنعت کشورم موضوع دیدار وزیر اقتصاد و صنعت مکزیک را پیگیری خواهم کرد و مانند شما امیدوارم که با انجام این دیدارها روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

همچنین در دیدار ربیعی با وزیر کار اتریش نیز بر همکاری در ایجاد اشتغال و راه اندازی بنگاه های کوچک و متوسط تاکید و «آلیوس اشتوگر»؛ وزیر کار اتریش نیز بیان داشت: علاقه مندیم روابط بیش از پیش گسترش یابد.

ربیعی با تشکر از طرف اتریشی به سابقه مثبت کشور اتریش در افکار عمومی ایرانیان به عنوان یک کشور محوری اشاره کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه زمینه شامل تبادل تجارب در خصوص بیمه های اجتماعی، سیاست های رفاهی و صندوق های بازنشستگی، همکاری در ایجاد اشتغال و راه اندازی بنگاه های کوچک و متوسط و همکاری در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای و بهره گیری از روش آموزش دو آل خواستار همکاری با وزارت کار اتریش شد.

طرف اتریشی نیز ضمن تشکر متقابل از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و سایر اعضای هیات ایرانی ابراز امیدواری نمود که روابط دو کشور پس از ملاقات رئیس جمهور این کشور از جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش گسترش یابد.

وی تمایل خود را به همکاری در زمینه های مختلف از جمله سیستم بازنشستگی و خدمات درمانی با جمهوری اسلامی ایران اعلام و با اشاره به سیستم آموزشی این کشور بیان داشت: جوانان ما حین تحصیل آموزش های مهارتی لازم را در کارخانه های فرا می گیرند. علاوه بر این بنگاه های اقتصادی به منظور توانمندسازی جوانان و استخدام آتی آنها آموزش هایی را به آنها می دهند. بر همین اساس دولت اتریش هفته گذشته قانونی را تصویب نمود که جوانان ۱۵ تا ۱۸ سال آموزش های مهارتی را فرا بگیرند.

ربیعی هم با اشاره به شباهت های صندوق های تامین اجتماعی دو کشور و تاسیس سازمان تامین اجتماعی که برگرفته از اصول تامین اجتماعی آلمان بوده به بیمه های مختلف این سازمان از جمله بیمه بیکاری و بازنشستگی و در مانی پرداخت و گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی در ایران و با توجه به وضعیت صندوق های بیمه ای خواستار همکاری با وزارت کار اتریش در خصوص محاسبات بیمه ای (اکچونری) هستیم.

وی همچنین تمایل وزارتخانه خودر را به بهره گیری از تجربیات کشور اتریش در زمینه سیاست های اشتغال اعلام کرد. ربیعی علاوه بر این با اشاره به سرمایه قابل توجه صندوق های بازنشستگی و بیمه ای در کشور تمایل خود را برای همکاری در سرمایه گذاری های مشترک در حوزه های حمل و نقل توریسم، نفت گاز و پتروشسمی و دارو اعلام نمود و از طرف اتریشی دعوت کرد که ضمن دیدار از جمهوری اسلامی ایران نسبت به گسترش این روابط میان  دو کشور اقدام نمایند.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید