۶۵۸ حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین مسدود و پلمب شد | اتاق خبر
کد خبر: 350526
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 14:11
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت:در سال گذشته با مسدود شدن ۶۵۸ حلقه چاه غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت ۸۴ حلقه چاه مجاز به میزان ۱۲۵ میلیون مترمکعب در منابع آبی صرفه جویی شد.

اتاق خبر: حمید پویا شنبه شب در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان قزوین که در شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار شد اظهارداشت: میانگین بارندگی در سال جاری حدود ۳۱۷ میلیمتر است اما تا امروز ۳۶۵ میلیمتر بارندگی در استان صورت گرفته و بخشی از کمبودها برطرف شده است.

وی سهم کشاورزی استان از منابع آبی را ۲۰۰ میلیون مترمکعب دانست و افزود: ۶۰ میلیون مترمکعب سهم آب شرب و ۲۰ میلیون مترمکعب برای تغذیه پیش بینی شده و برای سالهای آینده نیازمند مدیریت بهینه هستیم تا با چالش مواجه نشویم.

پویا تصریح کرد: تعداد چاههای غیرمجاز «فرم ۵ »که بعد از سال ۸۵ دایر شده ۱۷۰۲ حلقه است که میزان مصرف آنها ۱۵۶ میلیون مترمکعب و چاههای غیرمجاز «فرم یک» که قبل از سال ۸۵ دایرشده ۱۱۸۸ حلقه با حجم مصرف ۳۲۷ میلیون مترمکعب است.

وی بیان کرد: ۱۲۸ هزار هکتار باغ با مصرف ۱۱۲ میلیون مترمکعب و۶۱ هزار هکتار مزرعه با ۴۸۳ میلیون مترمکعب بخش عمده منابع آبی استان را به خود اختصاص داده اند و حجم کلی آب مصرفی در کشاورزی ۸۷۶ میلیون مترمکعب و سایر مصارف بیش از یک هزار مترمکعب است.

صرفه جویی ۷۷۲ میلیون مترمکعب آب در استان ضروری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین تصریح کرد: در حال حاضر ۷۷۲ میلیون مترمکعب آب در استان باید صرفه جویی شود تا بتوانیم نیازهای کنونی را جوابگو باشیم و تعادل در مصرف را برقرار کنیم.

وی با اشاره به تعدد چاههای غیرمجاز اظهارداشت: از مجموع ۱۱۸۸ حلقه چاه غیرمجاز «فرم یک» تاکنون ۱۲۴ حلقه مسدود شده و ۱۰۶۴ حلقه چاه باقیمانده و از مجموع ۱۰۷۲ حلقه چاه غیرمجاز «فرم ۵ »تاکنون ۷۷۰ حلقه مسدود شده و باید ۹۳۲ حلقه چاه دیگر مسدود شود تا بتوانیم مدیریت مصرف را محقق کنیم.

مسدود شدن ۶۵۸ حلقه چاه غیر مجاز در سال گذشته

پویا تصریح کرد: در سال گذشته ۶۵۸ حلقه چاه غیرمجاز در استان پلمب، پر و مسلوب المنفعه شد و در صورت تامین اعتبار تمامی چاههای غیرمجاز باقیمانده در برنامه ششم مسدود خواهد شد.

وی گفت:در سال گذشته با توقیف ۵۳ دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز و بستن ۶۵۸ حلقه چاه غیرمجاز زمینه صرفه جویی ۹۶ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی فراهم شد و با جلوگیری از اضافه برداشت ۸۴ چاه مجاز میزان ۱۶ میلیون مترمکعب صرفه جویی و در مجموع ۱۲۵ میلیون مترمکعب کاهش مصرف صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین یادآورشد: در سال جاری نیز با توقیف ۲۵ دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز توقیف شده، جلوگیری از اضافه برداشت شش حلقه چاه و اجرای مصرف بهینه در ۳۹ حلقه چاه توانستیم بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب آب را صرفه جویی کنیم.

 نصب ۱۵۵۰ کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی

وی بیان کرد:تاکنون ۱۵۵۰ دستگاه کنتور هوشمندبر روی چاههای کشاورزی برقی نصب شده که قزوین و البرز ۲۷ درصد، بویین زهرا ۲۵ درصد، آبیک ۲۰ درصد، تاکستان ۲۶ درصد بوده است.

پویا اظهارداشت:شرکت آب منطقه ای نصب دو هزار و ۱۱۳ دستگاه کنتور هوشمند را در دستور کار دارد که ۲۹۶ دستگاه حجمی است و برای سال آینده نیز یک هزار و ۷۳۷ دستگاه کنتور پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: با بررسي تراز آب زيرزميني در اسفند، فروردين و ارديبهشت ماه در سه سال اخير روند مثبت تغييرات مشهود است بطوريكه در سال آبی ۹۳-۹۲ از اسفند تا ارديبهشت ۳۲ سانتی متر افت داشته كه در سال بعد ۳ سانتی متر بهبود يافته و به ۲۹ سانتي متر تقليل يافته است.

پویا تصریح کرد: در سال اخير نه تنها افتی نسبت به اسفند مشاهده نمی شود بلكه افزايش ۳ سانتی متر تراز آب زيرزمينی نسبت به اسفند بيانگر بهبود وضعيت سفره آب زيرزمينی است که بدون شك اقدامات انجام شده در راستای طرح تعادل بخشی و احياء سفره‌های آب زيرزمينی و همچنين بارش‌های نسبتا مناسب در سال آبی اخير سبب شده كه ۲۹ سانتیمتر (تغييرات سال قبل) افت سطح آب زيرزمينی جبران شده و علاوه بر آن نيز افزايش ۳ سانتی ‌متری سطح آب زيرزمينی را بدنبال داشته باشد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید