صادرات، عامل گرانی هندوانه در چند روز گذشته | اتاق خبر
کد خبر: 350970
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 22:45
رییس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان عنوان کرد:
رییس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان گفت: صادرات، عامل گرانی هندوانه در چند روز گذشته بود و امروز هندوانه در میدان میوه و تره‌بار، هر کیلو 1000 تا 1100 تومان است.


اتاق خبر: 
رییس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان گفت: صادرات، عامل گرانی هندوانه در چند روز گذشته بود و امروز هندوانه در میدان میوه و تره‌بار، هر کیلو 1000 تا 1100 تومان است.

 سیدمرتضی هاشمی اظهار کرد: برخی روزها، واسطه‌ها میوه‌هایی مثل هندوانه را سر زمین خریداری و صادر می‌کنند. به همین‌خاطر، قیمت محصول افزایش ناگهانی می‌یابد و کشاورز نیز ترجیح می‌دهد، تولیدات خود را به جای فروش به بازار داخلی، با قیمت بالاتری صادر کند.

 وی با بیان این‌که هندوانه تولید زنجان به کشورهایی مثل عراق و روسیه صادر می‌شود، ادامه داد: البته فروش هندوانه با قیمت پایین به نفع کشاورز نیست و تولیدکننده‌ها معتقدند که حتی برخی سال‌ها متضرر می‌شوند و هزینه‌های کشت این محصول بیشتر از میزان فروش است. این در حالی است که واسطه‌ها نقش پررنگی در قیمت تمام‌شده هندوانه برای مصرف‌کننده ایفا می‌کنند و متأسفانه نظارت چندانی هم روی این موضوع صورت نمی‌گیرد.

 هاشمی افزود: ما نیز مثل عموم مردم دلمان می‌خواهد کشاورزان قبل از اقدام برای صادرات و افزایش ناخودآگاه قیمت، بازار داخلی را اشباع کنند اما هیچ نظارتی روی این موضوع صورت نمی‌گیرد. علاوه بر این، قیمت میوه‌ها در سطح بازار با آنچه در میدان میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد خیلی متفاوت است. مثلا هر کیلوگرم طالبی در میدان 1500 تومان و در فروشگاه‌های سطح شهر 4000 تومان است. همچنین هر کیلوگرم گیلاس در میدان 6000 تومان و در سطح شهر 11 هزار تومان است.

 رییس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر هندوانه نسبت به چند روز گذشته کمی ارزان‌تر شده ولی تمایل کشاورز به صادرات این میوه پر طرف‌دار همچنان سر جای خود باقی است؛ در واقع کشاورزان معتقدند که وقتی هندوانه کیلویی 700 تومان است تنها 400 تومان سود دارد. همچنین بر خلاف تابع عرضه و تقاضا، با افزایش قیمت، تقاضا برای خرید این محصول بیشتر شده بود و شاید این خود مانعی در برابر کاهش قیمت به‌شمار می‌رود.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید