توقف افزایش تولید نفت ایران در صورت ادامه تعلل ورود سرمایه‌گذاران | اتاق خبر
کد خبر: 352052
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1395 - 13:28
یک مقام ارشد در مرکز سیاست انرژی دانشگاه کلمبیا گفت: در صورتی که سرمایه‌گذاران به دلیل ترس و نگرانی از تحریم‌های آمریکا هم‌چنان برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نفت ایران تعلل کنند، افزایش تولید نفت ایران متوقف خواهد شد.

اتاق خبر:تولید نفت ایران بعد از لغو تحریم‌ها، رشد 25 درصدی داشته و پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران در سال 2016 به رقم 3.6 تا 3.8 میلیون بشکه در روز برسد، اما در صورتی که سرمایه‌گذاری به صنعت نفت ایران سرازیر نشود، این تولید متوقف خواهد شد.

براساس این گزارش، صنعت نفت ایران برای ادامه تولید نفت نیاز به 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد و بعد از لغو تحریم‌ها ایران هم‌چنان نتوانسته است این میزان سرمایه را جذب کند.

آنتونی هاف مقام ارشد در مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا می‌گوید: سرمایه‌گذاران به 2 دلیل برای ورود به سرمایه‌گذاری در ایران تردید دارند، نخست اینکه آنها منتظرند  ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران چه عاقبتی پیدا می‌کند. بانک‌ها هم‌چنان نگران این موضوع هستند و به گفته خودشان نمی‌خواهند با تحریم آمریکا وجهه‌شان خراب شود.

اخیراً یکی از بزرگترین بانک‌های انگلیس گفته بود خوشنامی و خوش‌حسابی ما پیش مشتری‌ها بسیار مهم است و طی سال‌های گذشته توانسته‌ایم اعتماد مشتری‌ها را جلب کنیم، اما تحریم آمریکا می‌تواند این وجهه و اعتماد را خراب کند.

طی سال‌های گذشته و در دوران تحریم ایران، آمریکا بانک‌های زیادی را به دلیل آنچه که دور زدن تحریم‌های ایران می‌خواند، جریمه‌های کلانی کرد.

آنتونی هاف معتقد است آماده نشدن قرارداد جدید نفتی ایران نیز عامل دیگری برای عدم جذب سرمایه‌های خارجی در بخش نفت است.

ایران قرارداد جدیدی را آماده می‌کند تا به گفته خودش در آن منافع طرفین قرارداد تأمین شود، اما به رغم اینکه چندین بار از رونمایی آن این قرارداد خبر داده، هنوز اقدام عملی انجام نشده است.

هفته گذشته ایران علی کاردر را به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. رسانه‌های خارجی نوشتند ایران این جابه‌جایی را با هدف جذب سرمایه‌های خارجی انجام می‌دهد که گفته می‌شود این فرد در این زمینه قابلیت دارد.

منبع: فارس

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید