استان گلستان مقام دوم جوجه ریزی مرغ گوشتی در کشور را دارد | اتاق خبر
کد خبر: 353582
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 08:22
مدیر کل دامپزشکی استان گلستان با تشریح جایگاه دامپزشکی استان در کشور گفت: این استان در سال گذشته با 79 میلیون جوجه ریزی برای تولید مرغ گوشتی، رتبه دوم جوجه ریزی در کشور را به خود اختصاص داد.

اتاق خبر: محمودرضا وفایی روز سه شنبه در آیین معارفه نخستین سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان گالیکش در شرق استان و آغاز فعالیت این اداره به صورت مستقل در این شهرستان افزود: گلستان با دارا بودن حدود 300 هزار راس دام سنگین، دو میلیون راس دام سبک، یک هزار واحد مرغداری گوشتی و مزارع پرورش میگو و زنبور عسل که در شرایط خوب و مراقبت بهداشتی قرار دارند، منبع تولید و پخش تولیدات و فرآورده های دامی در استان و کشور می باشد.
بنا به اطلاعات ارائه شده از سوی مدیریت امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، در سال گذشته 156 هزار و 600تن گوشت مرغ در استان گلستان تولید شده که ارزش ریالی آن بالغ بر 9 هزار و 390 میلیارد ریال است.
از مقدار کل تولید گوشت مرغ در استان گلستان، حدود 30 درصد نیاز استان است و مابقی به سایر استان های کشور و خارج از کشور صادر می شود.
در سال گذشته حدود 18 هزار تن گوشت مرغ از استان گلستان به کشور عراق صادر شده بود.
مدیرکل دامپزشکی گلستان در خصوص وضعیت کشتارگاه های استان نیز گفت: در حال حاضر در غرب استان کشتار گاه آق قلا با سیستم های جدید و بهداشتی فعال بوده و کشتارگاه های قبلی گرگان ، کردکوی ،بندر ترکمن ، آق قلا و فاضل آباد طبق تصمیمات شورای سلامت استان تعطیل می باشند.
وی افزود: کشتارگاه شهرستان علی آباد نیز با 15درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث می باشد که با راه اندازی آن، کشتارگاه قبلی این شهرستان و بندرگز و همچنین کشتارگاه های شرق استان که دارای وضعیت نامطلوب بهداشتی می باشند، تعطیل خواهند شد.
وی افزود: دامپزشکی این استان در سال جاری به لحاظ کنترل بیماری های دامی و طیور در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان گلستان قرار گرفتن این شهرستان در ابتدای ورودی از طرف شرق استان گلستان از سمت استان های خراسان شمالی و سمنان و گستردگی واحدهای دام و طیور را از جمله دلایل و ضرورت های استقلال مدیریت دامپزشکی گالیکش برشمرد.
در این مراسم که فرماندار شهرستان گالیکش، معاونین توسعه و مدیریت دامپزشکی استان و تعدادی از مسئولین محلی و استانی حضور داشتند، دامپزشکی شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان افتتاح و سعید پورقاضی به عنوان نخسیتن سرپرست اداره دامپزشکی معرفی شد.
دامپزشکی شهرستان گالیکش، پیش از زیرمجموعه دامیزشکی شهرستان مینودشت محسوب می شد.
در شهرستان گالیکش که در شرق استان گلستان واقع است، هشت هزار راس گاو و گوساله، 80 هزار راس گوسفند و بز ، 13 واحد مرغداری گوشتی ، پنج واحد مرغداری مادر گوشتی با ظرفیت 500 هزار قطعه در هر دوره، یک واحد جوجه کشی که بزرگترین واحد جوجه کشی در استان می باشد با ظرفیت 2میلیون و 820 هزار قطعه در هر دوره و 70 مرکز عرضه و نگهداری فراورده های دامی وجود دارد.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید