عملیات ارسال گاز از میدان مشترک سلمان به پارس جنوبی آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 355021
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 01:51
عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری دریافت گاز از خط لوله‌ میدان مشترک سلمان به پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی کلید خورد.

اتاق خبر - میدان نفتی و گازی سلمان در استان هرمزگان در 144 کیلومتری جنوب جزیره لاوان واقع شده واین میدان هیدروکربوری با میدان ابوالبوخوش امارات متحده عربی دارای ذخایر مشترک است.
میدان سلمان همزمان با فعالیت شرکت نفت لاوان در دهه 1960 میلادی کشف شد. نخستین چاه اکتشافی آن در سال 1965 حفر و تولید آن از سال 1968 آغاز شد.
میدان نفتی سلمان براساس آخرین آمارهای داده شده 44 حلقه چاه نفتی و 10 حلقه چاه گازی دارد.
به گزارش وزارت نفت، سرپرست پالایشگاه چهارم مجتمع پارس جنوبی درباره گاز تولیدی در میدان مشترک نفت و گاز سلمان گفت: گاز تولید شده از ٩ حلقه‌ چاه در این میدان به وسیله‌ خط ٣٦ اینچی به جزیره سیری ارسال و پس از جداسازی مایعات، با کمپرسورهای تقویت کننده‌ فشار به خط لوله ارسالی سیری به عسلویه تزریق می شود.
بهزاد سالاری افزود: این گاز با فشار ٧٦ بار و دمای ٢٧ درجه سانتیگراد وارد پالایشگاه فازهای ٦ تا هشت مجتمع گاز پارس جنوبی می‌شود.
وی ادامه داد: پالایشگاه چهارم برای فرآوری روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز (معادل روزانه ١٤ میلیون مترمکعب) خوراک از سکوی سیری دریافت می کند و واحد فرآورش این پالایشگاه با همه تلاش نسبت به راه اندازی تاسیسات دریافت گاز از جزیره سیری اقدام های لازم را انجام داده است.
سالاری به رفع همه نواقص در عملیات راه‌اندازی اشاره کرد و گفت: با هدف بهبود عملکرد و پایش مستمر، تاسیسات دریافت گاز ترش از جزیره‌ سیری و تاثیر آن بر واحدهای پالایش پس از بهره ‌‌برداری، بررسی می شود و همه موارد مانند دما، فشار، محدودیت شدت جریان هر ردیف و ترکیبات گاز دریافتی مورد نظارت دقیق کارشناسان در این پالایشگاه قرار می گیرد.
سرپرست پالایشگاه چهارم مجتمع پارس جنوبی یادآوری کرد: تاسیسات دریافت گاز هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است و پس از دریافت گاز ترش میدان سلمان از جزیره سیری توسط ردیف اول به فازهای اول، دوم، سوم، نهم و دهم ارسال می شود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید