بازار مشاغل تابستانی داغ شد | اتاق خبر
کد خبر: 355134
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 13:54
به زودی و در روزهای گرم تابستان، اشتغال کارگران ساده و ماهر روزمزد باغات و شالیزارها در بخش کشاورزی به اوج خواهد رسید و برخی جویندگان شغل دستکم برای دوره‌ای امکان کسب درآمد را پیدا می‌کنند.

اتاق خبر: تابستان که می شود برخی بازارهای کار رونق می گیرد و به صورت دوره ای و موقت، اشتغال برای نیروهای کار ساده و صاحب مهارت رونق می گیرد. هرچند ممکن است این نوع از اشتغال خیلی گشایشی در بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی ایجاد نکند، اما دستکم برای دو سه ماهی در حوزه های کاری کشاورزی، افراد می توانند ار طرق انجام مشاغل فیزیکی درآمد کسب کنند.

به صورت کلی، در ایران برداشت بسیاری از محصولات باغات و مزارع کشت گندم و برنج در فصول گرم سال به ویژه تابستان انجام می شود. در شمال ایران، کارگران در ماه های تابستان روزهای پُرکاری را سپری می کنند.

هرچند انجام بسیاری از مشاغل در بخش کشاورزی معمولا دارای مشقت و دشواری است، اما بسیاری از این طریق می توانند چند ماهی از سال را مشغول به کار باشند. گاهی صاحبان باغات و مزارع در تابستان برای برداشت محصولات خود شاید چند روزی را هم منتظر فراهم شدن نیروی کار بمانند و این مسئله به دلیل شلوغی و بالا رفتن میزان درخواست کار است.

با وجود کاهش سهم بخش کشارزی در اشتغال زایی و افت تعداد شاغلان این بخش به کمتر از ۴ میلیون نفر، می توان انتظار داشت که در ماه های برداشت محصولات باغات میوه و زمین های کشاورزی، هزاران نفر بتوانند به صورت موقتی شغلی به دست آورند.

اشتغال حدود ۴ میلیون نفر در کشاورزی

به دلیل اینکه اشتغال در بخش کشاورزی معمولا به صورت روزمزد و کوتاه مدت انجام می شود، شاغلان در این بخش تحت حمایت های قانون کار قرار نمی گیرند و تنها طبق توافق با کارفرما و یا عرف موجود در بازار کار کشاورزی، حقوق و دستمزد روزانه افراد تعیین و پرداخت می شود.

شاید یکی از دلایلی که باعث بی میلی نیروی کار به فعالیت در عرصه کشاورزی شده باشد نبود حمایت های قانونی و شکل کار کشاورزی باشد به نحوی که نه تنها کار دائمی و در فصول مختلف سال در بخش کشاورزی وجود ندارد، بلکه اشتغال در این بخش نیز با حمایت های قانون کار همراه نیست و تقریبا هیچ یک از شاغلان روزمزد کشاورزی کشور از بیمه و سایر مزایای قانونی برخوردار نمی شوند.

طی سال های اخیر دولت برخی حمایت ها را برای بیمه شاغلان در بخش ساختمان انجام داده و یا برخی دیگر از گروه های اجتماعی مانند رانندگان نیز توانسته اند با کمک مالی دولت، از بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند ولی کارگران شاغل در بخش کشاورزی که تقریبا اشتغالی مانند کارگران ساختمانی دارند، از اینگونه حمایت ها بی بهره اند و نامی از آنها برده نمی شود.

هرچند ممکن است بخشی از نیروی کار کشاورزی به صورت شناور در فصول بیکاری در بخش های دیگری مانند ساختمان هم فعالیت داشته باشند و از آن طریق برخی بیمه هم شده باشند، اما پرونده ای ویژه برای حمایت های بیمه ای جهت شاغلان بخش کشاورزی وجود ندارد.

منبع: مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید