ازسرگیری سفرهای شرکت کشتیرانی هند به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 357523
تاریخ انتشار: 17 تیر 1395 - 05:15
شرکت کشتیرانی هند (SCI) پس از چهار سال وقفه ماه جاری به منظور حمل یک محموله نفت برای یک پالایشگاه دولتی، سفر به ایران را ازسرمی گیرد.

اتاق خبر: این خبر ارزش سهام شرکت کشتیرانی هند را حدود ۹ درصد افزایش داد که بزرگترین افزایش درصدی برای یک شرکت کشتیرانی از سپتامبر سال ۲۰۱۵ بوده است.

شرکت کشتیرانی هند در سال ۲۰۱۲ که تحریمهای هسته ای غرب علیه تهران تشدید شد و دریافت پوشش بیمه برای حمل نفت و گاز و سایر کالاها را دشوار کرد، سفر به ایران را متوقف کرد.

اما در پی امضای توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی و اجرایی شدن برجام در ماه ژانویه که رفع تحریمهای اقتصادی را به همراه داشت،P&I Clubs که معمولا بازار نفتکش را بیمه می کند، قادر شد پوشش اتکایی مجدد را از سوی بازارهای غیرآمریکایی دریافت کند.

بی بی سینها، مدیرعامل شرکت کشتیرانی هند در مصاحبه تلفنی به رویترز گفت: سطح پوشش اتکایی اخیرا به ۱۰۰ میلیون یورو (۱۱۱.۳۰ میلیون دلار) افزایش یافته که نسبتا بالا بوده و سطح قابل ملاحظه ای از حمایت را فراهم می کند.

شرکت کشتیرانی هند ماه جاری از یکی از نفتکشهای سوئزماکس برای حمل یک محموله نفتی برای پالایشگاه دولتی هندوستان پترولیوم (HPCL) از ایران استفاده خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی هند اظهار کرد هنوز درباره اینکه کدام نفتکش به ایران می رود تصمیم گرفته نشده است.

این شرکت با HPCL، شرکت بهارات پترولیوم (BPCL) و شرکت پالایشگاه و پتروشیمی مانگلور (MRPL) برای حمل نفت از ایران قرارداد داشته است.

به گفته بی کی، نامدو مدیر پالایشگاههای هندوستان پترولیوم، این شرکت ماه میلادی جاری پس از سه سال که طی آن بیمه برای پالایشگاههای فرآوری کننده نفت ایران وجود نداشت، واردات نفت از ایران را ازسرمی گیرد.

بی کی داتا، مدیر پالایشگاههای بهارات پترولیوم هم تایید کرد این شرکت قصد دارد ماه جاری یک محموله نفتی از ایران وارد کند با اینهمه از نفتکش ویتو که با پرچم پاناما تردد می کند، استفاده خواهد کرد.

واردات نفت هند از ایران در سال مالی که از اول آوریل آغاز شده است، به بالاترین میزان در هفت سال اخیر صعود خواهد کرد و پالایشگاههای هندی حداقل ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران خریداری خواهند کرد.

ایران در حال حاضر با استفاده از نفتکشهای خود عمده نفت مورد نیاز هند را تامین می کند.

بعضی از پالایشگاههای هندی مانند نفت اسار و ریلاینس اینداستریز واردات نفت ایران با استفاده از نفتکشهای سایر کشورها را آغاز کرده اند.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی هند امیدوار است برداشته شدن تحریمها، تجارت میان ایران و هند را افزایش دهد. این شرکت پس از اینکه سه سال ضرر خالص متحمل شد در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ به سود بازگشت.

شرکت کشتیرانی هند قصد دارد با اختصاص ۱۰ میلیارد روپیه (۱۴۸.۴۲ میلیون دلار) برای هزینه سرمایه در سال مالی جاری تا مارس سال ۲۰۱۷، ناوگانش را توسعه دهد و برای این منظور قصد دارد کشتیهای دست دوم خریداری کند تا بتواند سریع‌تر از آنها استفاده کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید