پسته در زنجان جایگزین هندوانه می شود | اتاق خبر
کد خبر: 358554
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 05:03
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: برای مدیریت منابع آبی موجود در زنجان و استفاده از محصولات کشاورزی با نیاز آبی پایین، در این استان پسته جایگزین هندوانه شده است.

اتاق خبر: بهنام اجاقلو افزود: پسته محصول جدیدی است که حداکثر عمر درختان آن در سطح استان زنجان به 20 سال در سطح دو تا سه هکتار می رسد.
وی یادآورشد: پسته علاوه بر آنکه نیاز آبی کمتری نسبت به سایر درختان میوه دارد، می تواند با آب هایی با کیفیت پایین نیز تغذیه کند.
نیاز آبی پسته یک سوم سیب برآورد شده است.
اجاقلو اظهار کرد: مهمترین نقاطی که هم اکنون در سطح استان زنجان در آن پسته کشت می شود، روستای رجعین زنجان و شهرستان ماهنشان است.
روستای رجعین که از توابع بخش زنجانرود شهرستان زنجان است، از مشهورترین مناطق استان محسوب می شود که در آن هندوانه در سطح وسیع کشت و برداشت می شد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: هم اکنون سطح زیر کشت پسته در این استان به 215 هکتار می رسد که از این میان 90 هکتار آن در سال جاری کشت شده است.
وی خاطرنشان کرد: از 90 هکتار باغ تازه کشت شده، 50 هکتار در روستای رجعین و 40 هکتار در ماهنشان قرار دارد.
اجاقلو با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال 40 تن پسته از این باغ ها برداشت شود، ادامه داد: سطح درختان بارور پسته در سال گذشته 30 هکتار بود که این میزان در سال جاری به 35 هکتار رسیده است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: هندوانه یک محصول با نیاز آبی بالا و ارزش افزوده پایین است و درست در نقطه مقابل محصول پسته که ارزش افزوده بالا و نیاز آبی کمی دارد، قرار گرفته است.
مجموع زمین های قابل کشت استان زنجان به 816 هزار هکتار می رسد که از این میزان بیش از 739هکتار زراعی و بیش از 76 هزار هکتار باغی است.

منبع: ایرنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید