Performancing Metrics

هزینه ی تجهیز اصناف به صندوق مکانیزه فروش چقدر است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 358737
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 10:17
عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران در گفت و گو با اتاق خبر پاسخ داد
عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران آخرین وضعیت تجهیز اصناف به صندوق مکانیزه فروش را تشریح کرد.

طرح تجهیز اصناف به صندوق مکانیزه فروش سال هاست که مطرح شده است، این قانون در سال 82 به تصویب رسید اما پس از گذشت 13 سال تنها فروشگاه های بزرگ دارای این تجهزات هستند و در کمتر اصناف خورده فروش این تجهیزات دیده می شود، در  این زمینه اتاق خبر گفت گویی را با محمدعلی صدیقی ترتیب داده است که مشروح آن را در ادامه میخوانید.

طرح تجهیز اصناف به صندوق فروش در چه مرحله ای است؟

قانون تجهیز اصاف به صندوق فروش مصوب اسفند سال 82 بوده است و کلان شهرها موظف اجرای آن بعد از سه سال بوده اند که متاسفانه به دلیل مشکلات زیر ساختی قانون گذار در اجرای بر اساس الویت بندی تجدید نظر به عمل آورد.

در حال حاضر واحدهای  صنفی 39 اتحادیه ملزم  به تجهیز صندوق های مکانیزه هستند و به طور سالانه تعداد این اتحادیه ها افزایش می یابد. اتحادیه طلا فروشان در الویت اجرای این طرح قرار دارند بعد از آن اتحادیه موادغذایی، تالارها و رستوران ها ملزم به اجرا هستند، به طور کلی اصنافی که از پرستیژ بالایی برخوردارند و در جامعه مطرح هستند در الویت اجرا قرار دارند.

چه مشکلاتی در اجرای این طرح وجود دارد؟

این قانون بنا به معیارهای موجود در تهران و کلان شهرها مصوب شده است در صورتی که سرمایه اصناف برخی از شهرستان ها به اندازه ی هزینه و ارزش یک دستگاه فروش مکانیزه است و یا برخی از اصناف شهرستان ها سواد استفاده از این صندوق را ندارند.

راهکار موجود در حل این مشکل چیست؟

این قانون باید تبدیل به یک ضرورت شود، این مشکل هنگام الکترونیکی شدن کارت بنزین نیز مطرح بود ولی هنگامی که به یک الزام و ضرورت تبدیل شد استفاده از آن برای هر فرد به صورت عادت در آمد.

به طور کلی با توجه به شرایط پسابرجام به محض الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی حصار اقتصادی، تعرفه های گمرکی و  بازارهای انحصاری از بین خواهد رفت، با حضور برندها و گردشگران و تجار خارجی ضرورتی به وجود خواهد آمد که در طی آن اصنافی که توانایی و سواد مطابق زمان را ندارند باید از این شغل خارج شوند، طبق مصوبات قانون و شرایط پسا برجام تا پنج سال آینده باید تمام اصناف مجهز به صندوق فروش باشند.

در حال حاضر چه تعداد از اصناف به صندوق مکانیزه فروش مجهز شده اند؟

نیمی از اصناف به تعبیری 1 میلیون و 500 هزار واحد صنفی به صندوق مکانیزه فروش مجهز شده اند.

چه تعداد صندوق فروش به صورت رایگان در اختیار اصناف قرار گرفته است و چه مقدار هزینه در مجهز شدن اصناف به صندوق فروش نیاز است­­­؟

طبق صحبت هایی که با یک شرکت صورت گرفت و تفاهم نامه ای که امضا شد قرار بود تعدادی صندوق رایگان در اختیار اصناف قرار بگیرد و با صلاح دید رییس اتاق اصناف ایران این امر عملی نشد، این اتفاق به نفع شرکت مورد نظر و اصناف نبود.

در زمینه ی هزینه مورد نیاز در تجهیز مکانیز صندوق فروش برای اصنافی که مجهز به کامپیوتر و چاپ گر هستند 50 هزار الی 150 هزار تومان برای خرید نرم افزار معمولی که مورد تایید امور اقتصادی و داریی باشد کافی است، اصنافی که مجهز به کامپیوتر و چاپگر نباشند باید حداقل 3 میلیون تومان هزینه کنند.

95102ت

 

 

نظرات
| |
2016-08-02 22:01:38
سلام. صندوق فروشگاهی باید و حتما برای فروشندگان لوازم یدکی خودروهایی مانند پژو-پرایدودیگر ماشین ها - اجباری و قطعی شود تا این شغل ها با صندوق فروشگاهی کار کنند و همچنین فاکتور دستی و خطی این مغازه ها به فاکتور کامپیوتری و چاپی و الکترونیکی تبدیل شود. ولی اصلا این مغازه ها صندوق فروشگاهی ندارند و قبول ندارند صندوق فروشگاهی داشته باشند و برای چی با این مغازه ها که تعهد داده اند که صندوق فروشگاهی داشته باشند هیچ برخوردی نمی شود؟ و حتی جریمه هم نمی شوند؟ و اینکه العان دیگر همه شغل ها صندوق فروشگاهی دارند و دارند استفاده می کنند به جز شغل لوازم یدکی خودرو - این صحیح نیست از این شغل ها هیچ نظارت و بازرسی نمی شود و اگر قبول ندارند صندوق فروشگاهی را بگویید که اشکالی ندارد.برای شغل های دیگر سخت گرفته می شود برای داشتن صندوق فروشگاهی اما برای این شغل مشکلی نیست که صندوق فروشگاهی نداشته باشند؟صندوق فروشگاهی برای شغل لوازم یدکی خودرو اصلا مهم و اجباری نمی شود؟
ADS
ADS
پربازدید