رفع خلأهای نظارتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی | اتاق خبر
کد خبر: 359558
تاریخ انتشار: 26 تیر 1395 - 23:15
معاون وزیر نفت با اشاره به خلأهای قانونی برای اعمال نظارت‌های لازم از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر مجتمع‌ها، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست ابزارهای قانونی را برای نظارت بر واحدهای (اچ‌اس‌ئی) شرکت‌های خصوصی این صنعت تهیه کنند.

به گزارش اتاق خبر، مرضیه شاهدایی به شانا گفت: پیش از خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی بحث ممیزی ایمنی و آتش‌نشانی طرح‌ها و مجتمع‌ها را در دستور کار داشت و با این اقدام کاستی‌ها و اقدام‌های اصلاحی مشخص، دستورعمل‌های مورد نیاز تهیه و به شرکت‌ها اعلام می‌شد.
وی با این توضیح که تا پیش از خصوصی‌سازی به دلیل اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران متولی کار بود، مجتمع‌های پتروشیمی سرمایه‌گذاری لازم برای رفع مشکلات مورد نیاز در مسیر اقدام‌های اصلاحی در بخش ایمنی و (اچ‌اس‌ئی) انجام می‌دادند، یادآور شد: این موضوع اکنون از سوی شرکت‌های بخش خصوصی کمرنگ شده است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه پس از خصوصی‌سازی ممیزی ایمنی و آتش‌نشانی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در حال انجام است، یادآور شد: متاسفانه برای چنین اقدام‌هایی بخش خصوصی تمایل چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارد و مطمئن هستم به مخاطره سرمایه‌گذاری نکردن در این زمینه آگاه نیستند.
وی با اعلام اینکه هیچ مجتمعی حاضر نیست به مشکلی مشابه حادثه مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا گرفتار شود، گفت: یکی از درس‌های بزرگ آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا و بحران در این منطقه ضرورت سرمایه‌گذاری در زمینه (اچ‌اس‌ئی) است که امیدوارم مدیران این همیت را داشته باشند که نسبت به اصلاح نقص‌های اعلام‌شده در مناطق و مجتمع‌ها اقدام کنند.


 نظارت بر فعالیت شرکت‌های خصوصی پتروشیمی
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با یادآوری اینکه براساس قانون، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران حق نظارت دارد و این موضوع در وظایف خود نهفته است، گفت: همان‌گونه که خوراکی که به مجتمع‌ها تحویل می‌شود، پایش این شرکت‌ها هم از نظر عملیات، تولید و صادرات جزو مسئولیت‌های ذاتی ما است، از این‌رو این شرکت مدیریت آتش‌نشانی و ایمنی دارد و وظایف هم در این زمینه با اقدام‌های ممیزی انجام شده است؛ تنها بخشی که نیازمندیم، ابزارها و اختیارهای لازم برای شرکت‌هایی است که اقدام‌های اصلاحی را براساس گزارش‌های ممیزی ما انجام نمی‌دهند.
وی خواستار آن شد تا آیین‌نامه و مصوبه‌های لازم برای ضمانت اجرایی این موضوع از سوی شرکت‌ها تصویب شود و گفت: این موضوع تنها مشمول شرکت‌های تولیدی نیست و درباره طرح هم نیازمند این ضمانت اجرایی هستیم.
به گفته شاهدایی، در این راستا تمهیداتی برای رفع این خلأ در وزارت نفت و هیات دولت پیش‌بینی شده است.


واحد اچ‌اس‌ئی باید در دل واحدهای عملیاتی باشد
شاهدایی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر ضرورت جداسازی واحدهای عملیاتی از واحدهای اچ‌اس‌ئی، گفت: واحد اچ‌اس‌ئی هر مجتمع نمی‌تواند از واحد عملیاتی آن جدا باشد، این واحدها متعلق به آن سازمان است و باید از نظر فنی و حوزه کاری مشرف به آن مجتمع باشند.
وی با بیان اینکه در سطح کلان منطقه ویژه اقتصادی باید یکپارچگی وجود داشته باشد و سعی این سازمان در این راستا بوده است، یادآور شد: اما مشکل اصلی این است که ابزارهای لازم برای اینکه بتوانیم به اهداف ممیزی ایمنی آتش‌نشانی بهداشت صنعت و محیط‌زیست برسیم، وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نقاط قوت و قابل‌توجه در اطفای حریق آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا را هم‌افزایی همه شرکت‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌های استان دانست و یادآور شد: خوشبختانه در این باره مشکلی وجود نداشت و نیرو و مجموعه‌ای در منطقه نبود که از آنها کمک بخواهیم و پشتیبانی نکنند.
شاهدایی درباره ارائه گزارش حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینا در مجلس شورای اسلامی، گفت: گزارشی برای مجلس شورای اسلامی مشتمل بر دلیل وقوع حادثه و اقدام‌ها در مسیر اطفای حریق تهیه شده است؛ درباره مسئولیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید یادآور شوم ما مسئولیت خود را به عنوان یک نهاد نظارتی براساس آنچه وظیفه داشتیم مشتمل بر بررسی‌ها، ممیزی‌های ایمنی، آتش‌نشانی و... انجام داده‌ایم و همه مدارک و شواهد موجود است که این اقدام سالانه انجام شده و گزارش آن تهیه و اقدام‌های اصلاحی در این راستا به شرکت‌ها اعلام شده است.


بهترین تصمیم برای تخلیه در هنگام حادثه
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: از نظر مسئولیت قانونی تا آنجا که سرمایه‌گذاری با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده است، اقدام‌های لازم انجام می‌شد، اما پس از خصوصی‌سازی این مجوز برای دخالت این شرکت وجود ندارد.
به گفته شاهدایی مدیریت بحران پیش‌تر تعریف شده است و شرکت‌های پتروشیمی سالانه رزمایش‌هایی برای هماهنگی به منظور بحران‌های احتمالی برگزار می‌کنند.
شاهدایی درباره تدابیر اجرا شده درباره مهار و اطفای حریق در پتروشیمی بوعلی سینا، اظهار کرد: همه اقدام‌ها از نظر آتش‌سوزی به بهترین شکل ممکن انجام شده و صحیح‌ترین تدابیر اتخاذ شد، یک منطقه را بلافاصله برای اتخاذ تمهیدات حراستی و حفاظتی تخلیه کردند و با تعطیلی واحدهای مختلف در این مسیر گام برداشتند که دیگر واحدهای فرآیندی با آسیب روبه‌رو نشوند.
وی تصمیم تخلیه مواد هیدروکربوری داخل مخزن در حال آتش را هم بهترین تصمیم ممکن دانست و گفت: براساس گزارش ارائه‌شده از سوی وزیر نفت به هیات دولت براساس نظر کارشناسان بر این نکته تاکید شده که تخلیه مواد داخل مخزن در حال آتش بهترین تصمیم ممکن بوده است.
شاهدایی درباره دلیل تفویض مدیریت بحران به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح کرد: حجم حریق در داخل مخزن دوم در حال آتش بسیار گسترده بوده است و تجربه صنعت پتروشیمی در چنین موضوعی کمتر بود، همه مدیران به اجماع تصمیم گرفتند مدیریت عملیات اطفای حریق مخزن نه مدیریت بحران مخزن به علی صفی‌خانی، مدیر (اچ‌اس‌ئی) شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب سپرده شود و ما هم از این موضوع حمایت کردیم و همه نیروهای حاضر در منطقه از ایشان حمایت و پشتیبانی کردند تا در این عملیات موفق شوند.


فعالیت‌ها از سر گرفته می‌شود
شاهدایی در بیان آخرین وضع مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، توضیح داد: نوبت‌کاری مجتمع بلافاصله پس از فردای حادثه آغاز شد و کارکنان در محل کار حاضر شدند، برنامه‌ریزی‌ها برای راه‌اندازی واحدهای فرآیندی ۱۰۰ تا ۷۰۰ که پیش از واحد پارازایلن هستند، آغاز شد و می‌توانند در مدار تولید قرار گیرند.
وی ادامه داد: افزون بر آن برنامه بازسازی هم در دستور کار قرار گرفت و همکاری با کارشناسان بیمه و پاکسازی محیط در دستور کار قرار گرفت.
به گفته وی، تلاش می‌کنیم همه واحدهای پتروشیمی بوعلی سینا ۲ هفته آینده فعالیت خود را ازسر گیرند زیرا بخش‌های دیگر این مجتمع آسیب ندیده است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در پاسخ به اینکه چقدر به خطای انسانی در دلیل وقوع حادثه و همچنین مسیر اطفای حریق اعتقاد دارید، گفت: هنوز دلیل اصلی حادثه مشخص نشده است. اینکه منشا خطا کجاست درحال بررسی است و پس از اعلام نظر کارشناسان اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
وی درباره انتقادهایی مبنی بر اینکه احتمال اطفای حریق در همان ساعت اولیه وجود داشته است، اظهار کرد: زمانی که آتش گسترده شد، طبیعی بود که با کمبود تجهیزات و موارد موردنیاز روبه‌رو شوند. در این مقطع به‌ویژه با کمبود فوم روبه‌رو شدند که ناچار شدند از شرکت نفت و بهره‌برداری آغاجاری، پالایشگاه آبادان و دیگر بخش‌ها آن را تهیه کنند.


آموزش مدیریت بحران
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: از سویی باید منتظر می‌ماندند تا حجم عظیمی از فوم سفارش‌شده به منطقه ارسال شود تا حمله‌های جدید برای اطفای حریق را آغاز کنند، طبیعی است که تجهیزات منطقه ویژه اقتصادی برای آن حجم عظیم آتش کافی نبود و باید تدارکات لازم برای تهیه، ارسال و اطفای حریق انجام شود.
شاهدایی درباره ضرورت تدابیر لازم برای پیشگیری و مدیریت صحیح بحران، ایمنی و اچ‌اس‌ئی گفت: مدیریت بحران، تکالیف و مانورهای آنها براساس برنامه مشخص است؛ اما درسی که ما از حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینا گرفتیم این است که در چند جبهه باید اقدام‌هایی شود.
وی تصریح کرد: آموزش مدیریت بحران و تربیت مدیران حرفه‌ای برای مقابله با بحران‌هایی از جمله این اقدام‌ها به شمار می‌رود که نیاز ما بیش از تعداد مدیران کنونی است، بررسی تجهیزات مورد نیاز در مناطق نیز از دیگر اقدام‌ها به شمار می‌رود، در مقایسه با برآوردها میزان تجهیزات کم بوده است. با توجه به تعدد و وسعت مناطق ویژه باید فراتر از استانداردها حرکت کنیم و آمادگی بیشتری داشته باشیم.
استفاده از آب دریا برای اطفای حریق
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی خبر داد: در منطقه ماهشهر پیگیر این هستم تا نسبت به پشتیبانی آب دریا برای آتش‌نشانی اقدام شود. زیرا اکنون از آب خام رودخانه کارون استفاده می‌کنیم که این درست نیست مجتمع‌ها کنار دریا باشند و برای چنین حادثه‌ای در این زمان طولانی با این حجم آب بخواهیم از آب شیرین استفاده کنیم و این موضوع در دستور کار فوری ما قرار می‌گیرد.
شاهدایی همچنین بر ضرورت پیش‌بینی تمهیدات لازم برای امنیت شغلی نیروهای آتش‌نشانی تاکید کرد.
وی بار دیگر از تلاش و همت همه مدیران و آتش‌نشانان در مسیر اطفای حریق قدردانی کرد و افزود: همه اقدام‌ها در مسیر اطفای حریق از آغاز تا پایان صحیح بوده و اشتباهی رخ نداده است. اگر در این مسیر تامین امکانات هم باشد پس از آماده‌شدن گزارش نهایی مشخص می‌شود. در این راستا اقدام‌ها در چهار مرحله شامل حفاظت و حراست منطقه در شرایط بحران، توقف فعالیت واحد، مهار کردن آتش در واحد پارازایلین، خاموش کردن مخزن نخست و خنک‌سازی مخازن اطراف و سرانجام اطفای حریق مخزن نفتا انجام شد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید