نکات امنیتی در مراودات تجاری با ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 359673
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 10:32
در گفت و گو ی اتاق خبر با دبیرکل اتاق مشترک ایران و ترکیه مطرح شد
دبیرکل اتاق مشترک ایران و ترکیه روابط تجاری بین این دو کشور را تشریح کرد.

کشور ترکیه کشوری است که در روابط تجاری ایران نقش برجسته ای دارد چرا که تنها راه تجاری بین ایران و کشورهای اروپایی، ترکیه است و علاوه بر این کشور ایران و ترکیه روابط تجاری گسترده ای را از سال ها پیش داشته اند، حال با شبه کودتای پیش آمده ممکن است این نوع روابط تجاری دچار تغییراتی شود و باید بررسی کرد در این شرایط چه تدابیر امنیتی را باید برای تجار اندیشید، در این زمینه اتاق خبر گفت و گویی را سید جلال ابراهیمی ترتیب داده است ک مشروح آن را در ادامه می خوانید.

با توجه به درگیری های صورت گرفته در کشور ترکیه روابط تجاری بین ایران و ترکیه به چه صورتی است؟

تا قبل از وقوع حوادثی که رخ داد مرزهای دو کشور بر روی هم باز بود و رفت و آمدها به صورت عادی جریان داشت اما به محض آغاز کودتا، دولت ایران مرزهای زمینی و هوایی ترکیه را مسدود کرد.

در حال حاضر مرزهای بازرگان، رازی و سرو مسدود می باشند، با توجه به اینکه روزانه چندین کامیون تجاری کشورهای اروپای غربی و کشورهای مختلف اروپایی کالاهای خود را از طریق این مسیر به کشورهای ایران، افغانستان و کشورهای عربی می رساندند حال با مسدود شدن این مرزها تراکم کالا در هر دو مرز به وجود آمده است، به صورتی که در حال حاضر بیش از 800 تریلی در پشت مرزهای بازرگان مستقر هستند.

با توجه به شرایط  پیش آمده بین ترکیه، مصر و عراق دارد تنها مسیری که برای صادرات به شرق و جنوب شرق وجود دارد ایران است و امیدواریم با گشایش سریعتر مرزها کالاهای صادراتی به خصوص مواد غذایی لطمه نبینند. یکی از اصلی ترین مسائلی که در حال حاضر مطرح است مسئله راه ها می باشد و باید تدابیری اندیشیده شود که امنیت لازم برای عبور کالاهای تجاری از ترکیه فراهم شود.

در این شرایط تجار باید به چه نکات امنیتی توجه داشته باشند؟

خوشبختانه دولت ایران به موقع شرایط حفاظتی مرزها را مد نظر قرار داد، کشور ایران از سال ها پیش با ترکیه روابط تجاری مثبتی را داشته است که در چهار سال اخیر تجارت بین این دو کشور قوی تر شده است. با در نظر نگرفتن کالاها قاچاق، مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه 9 الی 10 میلیارد دلار بوده است، بر این اساس ایران امکان و زمینه مراوده بیشتری را با ترکیه خواهد داشت و این امر با کسب شناخت دو کشور از پتانسیل های یکدیگر میسر خواهد بود.

به عنوان مثال در حوزه معدن، ایران می تواند بیشترین نیاز ترکیه  را برای صنایع فلزی تامین کند، ایران می تواند بهترین سیلیسم را با درجه خلوص بالا برای ترکیه فراهم نماید، ولی با این وجود هنوز توانایی های تجاری دو کشور برای هم تعریف نشده است. در خصوص امنیت تجار نیز پس از گشودن مرزها دولت ، گمرگ و وزارت راه و ترابری بر این موضوع نظارت و دقت عمل خواهند داشت. برای احتیاط بیشتر باید کالاهای صادراتی را با بیمه بین المللی از هرگونه خطر تحت حفاظت قرار داد.

به نظر شما تحولات ترکیه چه تاثیری در روابط تجاری ایران و ترکیه خواهد گذاشت؟

شرایط تعیین کننده ی این امر خواهد بود، بنا به این که یکی از راه های اصلی تجارت به اروپا کشور ترکیه است باید سعی شود آرامش خود را برای تجارت حفظ کنیم، فقط دولت ها باعث رشد تجاری نخواهند شد و باید تاجران و بازرگانان نیز در صدد یافتن بازارهای جدید باشند.

95102ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید