مشکل تأمین آب شرب شهرهای استان اصفهان در اثر خشکسالی 8 ساله | اتاق خبر
کد خبر: 359721
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 10:30
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان گفت: خشکسالی 8 سال گذشته در استان اصفهان تأمین آب شرب شهرهای استان را با مشکل مواجه کرده است.

اتاق خبر: هاشم امینی با بیان این مطلب اظهار داشت: از ابتدای فصل تابستان با توجه به همکاری مردم با شرکت آبفا در مصرف بهینه آب و مدیریت فشار که از سوی مسئولان امر صورت گرفته تاکنون هیچ گونه مشکلی در خصوص تأمین آب شرب مردم در اصفهان وجود نداشته و مردم با قطعی آب مواجه نشده‌اند.

وی افزود: 8 سال متوالی است که استان اصفهان درگیر با پدیده خشکسالی است، بنابراین باید خود مردم مصرف‌شان را به نوعی مدیریت کنند تا بتوانند تمام روزهای سال آب مورد نیازشان را داشته باشند، در غیر این صورت تأمین پایدار آب شرب مردم با مشکل مواجه خواهد شد.

امینی به صرفه‌جویی 20 الی 25 درصدی مردم در فصل تابستان پرداخت و اظهار داشت: مسلم است که در فصل تابستان با افزایش دما تقاضا برای مصرف آب بیشتر می‌شود؛ در صورتی که میانگین بارندگی در کشور حدود 200 میلی‌متر و در استان اصفهان بین 100 تا 120 میلی‌متر در سال است؛ ما در شرایط آب و هوایی خشک قرار داریم و اقتضای اقلیم گرم و خشک افزایش دما در فصل تابستان است که این عامل خود باعث افزایش مصرف آب می‌شود، اما با این وجود باید مردم در فصل تابستان بیش از هر زمان دیگری مصرف آب را مدیریت کنند تا در این فصل گرم سال دسترسی کافی به آب داشته باشند.

امینی گفت: در تمام روزهای سال مسئولان امر برای تأمین و توزیع عادلانه آب شرب تلاش بسیاری می‌کنند، اما در ماه‌های گرم سال این تلاش چند برابر می‌شود تا مردم در روزهایی که به دلیل افزایش دما به آب نیاز دارند از این مایه حیاتی بی‌نصیب نباشند؛ در این زمینه مدیریت مصرف از سوی مردم هم بسیار حائز اهمیت است.

وی به چگونگی مصرف بهینه آب از سوی مردم اشاره کرد و تصریح نمود: مردم باید در فصل گرم سال از مصرف بی‌رویه آب جلوگیری کنند و به افرادی هم که آب را درست مصرف نمی‌کنند تذکر دهند، زیرا بررسی‌ها حاکی از آن است هنگامی که دمای هوا در تابستان به 39 الی 42 درجه می‌رسد مصرف آب هم 32 درصد افزایش می‌یابد.

امینی ادامه داد: به طور مثال در حالی که از یک سردوش معمولی در هر دقیقه بین 18 تا 40 لیتر آب خارج می‌شود می‌توان با استفاده از تجهیزات کاهنده میزان مصرف را بین 30 تا 55 درصد کاهش داد، همچنین استفاده از سایبان کولرها، آبیاری فضای سبز در ساعات خنک شبانه روز از دیگر اقدامات مصرف بهینه آب در فصل تابستان است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان خاطرنشان کرد: محدودیت منابع آبی واقعیتی غیرقابل انکار است و شهروندان باید براساس شیوه‌هایی که کارشناسان توصیه می‌کنند در صدد مصرف بهینه آب برآیند تا پیامدهای بحران کم آبی به حداقل ممکن برسد.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید