تامین آب کشاورزان میناب در اختیار آب منطقه ای نیست | اتاق خبر
کد خبر: 362063
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1395 - 17:05
مدیر عامل آب منطقه ای استان هرمزگان گفت: تامین آب کشاورزان و باغداران میناب در اختیار آب منطقه ای نیست و این اداره فقط مجری دستورات است.

اتاق خبر: هوشنگ ملایی در جلسه ظهر پنجشنبه با باغداران و کشاورزان و همچنین موسسه مردم نهاد نجم در شهرستان میناب در خصوص احقاق حق آبه باغداران وکشاورزان گفت: متاسفانه برنامه های مدیران سابق در گذشته سبب به وجود آوردن دیوار بی اعتمادی بین مسئولان اب منطقه ای استان شده اند.

مولایی با بیان اینکه برخی از اختیارات در حیطه این اداره نیست بیان داشت: آب منطقه ای استان برای تامین آب وحق آبه باغداران هیچ نقشی ندارد بلکه با تابعیت از مقامات بالاتر فقط مجری دستورات است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان هرمزگان در خصوص احداث آب شیرینکن در بندرعباس بیان داشت: احداث آب شرینکن در بندرعباس با مشکلاتی روبرو شده است ومتولی احداث آبشیرینکن در اختیارات آب منطقه ای نیست و مسئول آن سازمان دیگری است.

مولایی اظهار داشت: سد استقلال میناب سدی است که بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب ذخائر آبی خود را از دست داده واین میزان دیگر جبران ناپذیر شده ومشکلاتی رابرای استان وشهرستان وخصوصا باغداران وکشاورزان به وجود آورده است.

مدیر آب منطقه ای استان هرمزگان در خصوص دغدغه کشاورزان وباغداران نسبت به حق آب از سد استقلال  گفت: همه صحبتهای کشاورزان وباغداران قابل تامل وصحیح است اما باید توجه داشت که با افزایش جمعیت در بندر عباس برنامه برای تامین آب مردم با مشکل مواجه شده ایم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت دشت میناب بسیار حادتر از دشتهای دیگر در استان و یا کشور است گفت: در همه جلسات انجام شده تا کنون از وضعیت میناب و دشت آن به لحاظ وضعیت نامناسبی که دارد دفاع کرده ام و برای بهبود دشت و تامین آب باغ داران با مقامات بالاتر به رایزنی پرداخته ام.

مولایی با بیان اینکه دعوت از تیم تخصصی و تحقیقاتی از دانشگاههای تهران برنامه ای است که برای چندمین بار اجرا می شود عنوان کرد: این تیم تحقیقاتی برای نجات موضوع بحران در میناب فعالیت میکنند و تحقیقات خود را نسبت به این موضوع با تیم های کارشناسی در چند مرحله آغاز کرده اند.

وی در خصوص خط انتقال سوم آب که سبب ذهنیت منفی دربین مردم این شهرستان شده است گفت: هیچ خط انتقالی در دستور کار قرار ندارد.

مولایی گفت: برداشت آب از چاههای میناب متوقف شده و هیچ برداشتی برای تامین آب مردم بندرعباس صورت نگرفته و اگر مردم میناب چاه روشنی را مشاهده کردند آن را به هرروشی که می خواهند خاموش کنند اما این اداره در آینده هیچ تعهدی نسبت به عدم برداشت نمی دهد.

مولایی فرسودگی کانالهای آب درشهرستان میناب مشکل جدی برای تامین اب کشاورزان دانست و گفت: کانالهای آبی که اب کشاورزان در آن جاری است بیش از ۳۵ سال عمر دارند ودیگر به علت فرسودگی توان آبریزی آب در آنها وجود ندارد بلکه باید به دنبال اصلاح آن باشیم.

وی اصلاح الگوی کشت را برای کشاورزان وباغدارن روشی برای جلوگیری از هدر رفت آب عنوان کرد واظهار داشت: در دشت شهرستان میناب بیش از ۱۲ الی ۱۳ هزارهکتار اراضی زراعی زیر کشت وجود دازد که باید برای تامین آب آنها با اصلاح الگوی کشت مانع هدر رفت اب شد.

مدیر عامل آب منطقه ای استان بیان داشت: مسئولان ومردم وهمه کارشناسان برای نجات از بحذان فعلی با آب منطقه ای همکاری داشته باشند وبا ارائه طرح وپیشنهاد به دنبال راهکار مناسب باشیم.

مولایی گفت: در دشت شمیل بیش از ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز وجود دارد وبیشترین برداشت به میزان ۸۰ درصد از آنها می شود اما در  دشت میناب  ۸ درصد چا ه غیر مجاز وجود دارد که میزان برداشت از انها ۲۰ درصد صورت میگیرد.

مدیر عامل آب منطقه ای افزود: اگر وضعیت منابع آبی شهرستان میناب جبران نشود وبا این وضعیت پیش رود  این شهرستان در دو یا سه سال آینده دیگر قادر به استفاده از آب شرب خود نخواهد شد.

مولایی بیان داشت : مشکل شهرستان میناب مشکلی است که بیش از ۲۰ سال طول کشیده تا بوجود آمده وبرای جبران ویا بهبود آن زمان لازم  است تا بتوان آن را حل کرد .

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید