سیاست وزارت جهاد کشاورزی استفاده از تولید داخلی است | اتاق خبر
کد خبر: 362665
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 03:12
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: اگر تا دیروز تنظیم بازار و نیاز مردم مبتنی بر واردات کالا بود،امروز سیاست این وزارتخانه استفاده از تولید داخلی است.

اتاق خبر:خلیل آقایی روز دوشنبه در آیین رونمایی از کارت اعتباری توسعه کشاورزی خراسان جنوبی در شهرستان فردوس افزود: امروز واردات محصول کشاورزی به کشور گرفته شد و از سوی دیگر رانت و مجوز نیز جمع آوری شده است.
کارت اعتباری کشاورزی با هدف توزیع نهاده ها به صورت بلند مدت برای نخستین بار در سطح ملی بین کشاورزان خراسان جنوبی توزیع شد و در صورت نتایج مثبت در گسترده ملی اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: تا دو سال پیش مرغ زیادی وارد کشور می شد،در حال حاضر سالانه 150هزار تن مرغ و تخم مرغ از کشور صادر می شود.
به گفته وی سال 92 حدود چهار میلیون تن گندم وارد کشور شد اما امسال 9 میلیون و 400 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان به ارزش 110 هزار میلیارد ریال خریداری شد علی رغم خشکسالی 500 هزار هکتار از سطح زیر کشت گندم کم شد اما تولید افزایش یافته است.
آقایی در خصوص تامین ماشین آلات کشاورزی یادآور شد: تاکنون حدود 40 هزار میلیارد ریال در این ارتباط هزینه شده است تا کشاورزان هیچگونه مشکلی در خصوص تامین ماشین آلات نداشته باشند چون محدودیتی وجود ندارد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس در ادامه از صادرات دام از ابتدای سال 95تاکنون به میزان 470 هزار تن خبر داد و گفت: در بحث صنایع تبدیلی یکی از وظایف وزارتخانه حمایت از صنایع تبدیلی است.
وی تاکید کرد: امروز کود کافی در اختیار مدیران جهاد کشاورزی استان ها قرار گرفته تا به میزان نیاز و بر اساس نظر کارشناسی در اختیار مدیران شهرستان ها و کشاورزان گذاشته شود.
وی اظهار کرد: در حوزه آب می توانیم بحث آب را درست مدیریت کنیم دولت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو ، استانداری ، مردم و کشاورزان با همکاری و مشارکت با یکدیگر می توانند بر مشکلات فایق آیند.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو اولویت نخست را به آب شرب مردم ، سپس به صنعت و بعد به بخش کشاورزی می دهد اما اصل کار با کشاورزی است با کم کردن بی دلیل و بی حساب حق آبه مردم و کشاورزان مخالف هستیم.
آقایی اظهار کرد: کشاورزان حق آبه را مانند زمین حق مسلم خود می دانند راه کم کردن یا استفاده محدود از آب، کم کردن حق آبه نیست.
به گفته وی طی سه سال گذشته مبالغی خوبی به اجرای طرح آبیاری نوین اختصاص یافت و یکشنبه شب مبلغ 500 میلیون دلار در جلسه هیات دولت برای اجرای این طرح تصویب شد.
وی همچنین در دیدار با سید علی اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در کشور با 12هزار میلیارد ریال اعتبار ظرفیت بسیار خوبی برای کمک به کشاورزان و دامداران است، گفت: خراسان جنوبی دارای بیشترین تعداد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در کشور است.
آقایی، ادامه داد: به رغم مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد این بخش جزو فعال ترین حوزه های اقتصادی است ،بگونه ای که رشد اقتصادی که در کشور حاصل شد، مرهون رشد بخش کشاورزی است.
وی حضور و فعالیت کشاورزان و دامداران در بازارهای جهانی را مورد تاکید قرار داد و افزود: امید است با اتفاق هایی که در برجام صورت گرفت فضای ارتباطی بهتری در سطح بین المللی حاصل شود تا کشاورزان و دامداران ما نیز از این فضا بهتر و بیشتر استفاده کنند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید