صنعت برق کشور ۱۳هزارمیلیاردتومان بدهی دارد | اتاق خبر
کد خبر: 362807
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 17:46
قائم مقام شرکت توانیر گفت: صنعت برق کشور بیش از ۱۳هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و فروشندگان خصوصی برق بدهی دارد و از سوی دیگر تحت فشار شدیدی برای پرداخت مالیات و عدم تقسیط آن است.

اتاق خبر: داوود منظور در نشست با مسئولان شهرستان محلات اظهار داشت: وضعیت مالی دولت در شرایط فعلی مطلوب نیست که این محدودیت تمام زیرمجموعه ها را شامل می شود و صنعت برق به عنوان یکی از بخش های ارائه خدمات عمومی نیز مستثنی از این قاعده نیست.

وی افزود: مجموع بودجه سالانه ای که از سوی دولت برای صنعت برق در کل کشور تخصیص می یابد دو هزار میلیارد ریال است که باید برای نیروگاه سازی ها و نگهداری خطوط و پست های برق صرف شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر و معاون هماهنگی مالی، پشتیبانی و امور مجامع این شرکت بیان داشت: سال ۹۴ افزایش قیمت برق نداشتیم و امسال نیز تاکنون با افزایش هزینه قیمت خدمات برق موافقت نشده در حالی که میزان هزینه های تولید برق ۲۰درصد افزایش یافته است.

منظور تصریح کرد: تنها کمکی که امسال دولت به صنعت برق کشور انجام داده چشم پوشی از پرداخت ۱۸۰میلیارد تومانی است که از سوی صنعت برق برای سهم هدفمندی یارانه ها ارائه می شد که امیدواریم بخشی از افزایش هزینه ها به این ترتیب جبران و تامین شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر و معاون هماهنگی مالی، پشتیبانی و امور مجامع این شرکت خاطرنشان ساخت: طی سال جاری تاکنون شرایط پیک مصرف را به خوبی گذراندیم و در هیچ منطقه ای در کشور دچار خاموشی نشدیم.

بدهی صنعت برق به پیمانکاران بیش از ۲هزار میلیارد تومان است

وی افزود: در حال حاضر بدهی صنعت برق به پیمانکاران در کل کشور بیش از دو هزار میلیارد تومان است و بدهی به فروشندگان برق خصوصی نیز رقم بسیار بالایی است که باید تدبیری اصولی برای آن اندیشیده شود.

منظور گفت: در حال حاضر بدهی صنعت برق به فروشندگان برق خصوصی بیش از ۱۱هزار میلیارد تومان است بنابراین اداره صنعت برق با این شرایط بسیار مشکل شده است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر و معاون هماهنگی مالی، پشتیبانی و امور مجامع این شرکت بیان داشت: بخشی از منابع درآمدی صنعت برق، هزینه حق انشعابات است که در دو سال اخیر به دلیل کم شدن ساخت و سازها به شدت کاهش پیدا کرده و در حالی که طی سال ۹۳، دو هزار و ۵۰۰میلیارد تومان حق انشعاب در سطح کشور فروختیم، سال گذشته این میزان به یک هزار و ۲۰۰میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

وی اظهار داشت: مشکل جدی دیگر در حوزه صنعت برق مساله مالیات است که سازمان امور مالیاتی برای تامین مالیات ها به یکی از بخش هایی که به شدت فشار می آورد حوزه صنعت برق و زیرمجموعه های آن است و شرکت های زیرمجموعه صنعت برق در مساله مالیات ها مشکلات بسیاری دارند.

منظور گفت: دستگاه مالیاتی در تقسیط همکاری نمی کند و اقدام به توقیف اموال و برداشت از حساب شرکت های برق می کند که در حال رایزنی و تعامل هستیم تا حتی الامکان این مشکلات کاهش یافته و رفع شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید