الزامات انتخابات الکترونیکی | اتاق خبر
کد خبر: 364668
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1395 - 22:25
عباسعلی کدخدایی
سخنگوی شورای نگهبان طی یادداشتی درباره انتخابات الکترونیکی، نوشت: همانگونه که الکترونیکی شدن انتخابات سرعت را افزایش می‌دهد باید دقت کرد تا امنیت آن بالا رود چون این سرعت در صورت وجود نقص می‌تواند منجر به سرعت در تخلف نیز بشود.

اتاق خبر: باسمه تعالی

الزامات انتخابات الکترونیک

چند سالی است بحث انتخابات الکترونیک در کشور مطرح و البته اظهارنظرهای متفاوتی نیز نسبت به آن بیان شده است. مثلاً اینکه شورای نگهبان آیا موافق است یا مخالف و اگر موافق است چرا انتخابات الکترونیک انجام نمی‌شود.

آیا شورای نگهبان مانع اصلی است یا علل انجام نشدن انتخابات الکترونیک را در جای دیگری باید فحص نمود. برای پاسخ یک جمله‌ای به این سؤالات که معمولاً زیاد نیز پرسیده می‌شود در نشست‌های خبری مطالبی بیان شده است، لیکن برای یافتن پاسخ بهتر لازم است تفصیل بیشتری ارائه شود. از امروز سعی خواهد شد یافته‌های بیشتری را با شما در میان بگذارم.

در این سلسله بحث‌ها از مسائلی چون مفاهیم، وجود قوانین مربوط، اقتضائات کشورها، مسئال فنی، نیروی انسانی، آموزش دست‌اندرکاران و آموزش مردم، بحث خواهد شد.

سرعت، دقت، شمارش دقیق، بازیابی سریع شمارش آرا، شفافیت، ایجاد اعتماد بیشتر و مشارکت بیشتر، از جمله محاسن شمرده شده است.

همانگونه که الکترونیکی شدن انتخابات سرعت را افزایش می‌دهد باید دقت کرد تا امنیت آن بالا رود چون این سرعت در صورت وجود نقص یا خلأ در سیستم می‌تواند منجر به سرعت در تخلف نیز بشود.

لذا نیازمند اطمینان از ایجاد سیستم امنیتی خاص برای هر نظام انتخاباتی می‌باشیم که لزوماً از سیستم امنیتی دیگر کشورها باید متفاوت بوده و اختصاص به سیستم مخابراتی همان کشور داشته باشد.

منبع: فارس

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید