آفت زدگی یک میلیون هکتار جنگل زاگرس و 50 هزار هکتار شمشادزارهای شمال | اتاق خبر
کد خبر: 365099
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 08:46
رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: طغیان آفات یک میلیون و 150 هزار هکتار از جنگل های زاگرس مدیریت شده، اما حدود 50 هزار هکتار جنگل شمشاد کشور به دلیل گستردگی آفت در معرض خطر قرار دارد.

اتاق خبر:فریبرز غیبی یکشنبه شب گستره کل جنگل های شمشاد شمال کشور را 70 هزار هکتار عنوان و بیان کرد: امروز خشکیدگی شمشادزارهای شمال کشور خود معضلی جدی است چنانکه نیمی از این شمشادها خشکیده است.
وی افزود: این خشکی و گرما خود موجب طغیان برخی آفت ها شده است که از جمله آنها آتشک و پروانه شب پره شمشاد است که دو سوم شمشادها را درگیر کرده است.
وی اظهار کرد: در این میان آفت شب پره، وارداتی است و امروز جنگل های شمشاد شمال کشور را بشدت تهدید می کند.
وی تصریح کرد: باید سازمان حفظ نباتات در بحث ورود بذر، نهال و گونه های گیاهی وارداتی دقت نظر بیشتری داشته و کنترل و قرنطینه آنها را با حساسیت بیشتری دنبال کند.
غیبی گفت: در این میان طی این سال ها به دلیل خشکسالی ها و بهره برداری غیر اصولی از جنگل ها، منابع آب های سطحی و سفره های زیرزمینی، فشار زیادی به جنگل های خارج از شمال وارد شده است.
وی اظهار کرد: امروز بخش زیادی از جنگل های زاگرس به دلیل سرشاخه بری برای تعلیف دام و قطع درختان برای تهیه هیزم و مواد سوختی و بیش از آن قطع درختان و زیر کشت بردن این زمین ها در حال تخریب است و بهره برداری های غیرمجاز از شیرآبه، صمغ درختان و مانند آن که در پایداری طبیعت موثر است، این امر را تشدید کرده است.
وی گفت: پروژه های عمرانی ناسازگار با جنگل ها و وجود دام مازاد در عرصه های طبیعی بویژه جنگل ها از عوامل تخریب و مانع زادآوری و بازسازی جنگل است.
رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع کشور افزود: خشکی، تغییر اقلیم و ریزگردها بر جنگل ها فشار می آورد و رفتار فیزیولوژی آنها را کاهش داده است.
وی ادامه داد: از سال 87 یک میلیون و 150 هزار هکتار جنگل های زاگرس در 2 استان تحت این فشارها و آفت سوسک چوبخوار و بیماری زغالی قرار گرفت که به مرور در جنگل های هفت استان کشور گسترش یافت اما با اقدامات علمی و مبارزه گسترده ای که طی این سال ها صورت گرفت، و بارندگی مناسب در حال حاضر تا حدودی مدیریت شده است.
کل وسعت جنگل های کشور 14،3 میلیون هکتار است که از این میزان 6 میلیون جنگل های زاگرس، چهار هزار و 200 هکتار جنگل های ایرانی و تورانی و 2 میلیون هکتار جنگل های خلیج فارس است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید