صدور 8هزار تن سیب زمینی از گلستان | اتاق خبر
کد خبر: 371494
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1395 - 20:25
رئیس انجمن سیب زمینی کاران گلستان از صادرات هشت هزار تن محصول از استان خبر داد و گفت: ناکافی بودن مشوق های صادراتی، مانع افزایش میزان صادرات سیب زمینی مازاد بر نیاز گلستان به کشورهای همسایه است.

اتاق خبر:رمضان مقصودلو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از سوی دیگر به تازگی ترکمنستان برای ترانزیت کالا از این کشور، عوارضی به ازای هر کیلومتر یک دلار تعیین و از رانندگان ایرانی دریافت می کند که اجرای این قوانین در کاهش صادرات کالا از جمله سیب زمینی تاثیر دارد.
وی خواستار رفع موانع صادراتی این محصول شد و افزود که ترکیه رقیب صادراتی کشور ما در این بخش با پرداخت مشوق های صادراتی خوب و به موقع به فعالان این عرصه از عرضه محصولات کشاورزی تولیدی مازاد بر نیاز خود به بازارهای جهانی حمایت می کند.
مقصودلو با بیان اینکه سیب زمینی مازاد بر نیاز گلستان از طریق گمرکات استان به کشورهای آسیای میانه صادر می شود، گفت که سال گذشته افزون بر 16هزار تن محصول از استان به این کشورها صادر شد.
مقصودلو خواستار رفع موانع صادرات کالا به ویژه در حوزه کشاورزی به کشورهای آسیای میانه از سوی مسئولان مرتبط شد.
وی همچنین گفت: ظرفیت صادرات سیب زمینی از استان در طول سال (با توجه به کشت چند باره) در صورت رفع موانع صادراتی افزون بر 100 هزار تن پیش بینی می شود.
هر ساله حدود 6 تا هشت هزار هکتار سیب زمینی در گلستان کشت و حدود 130 هزار تن محصول در سه دوره بهاره، تابستانه و پاییزه تولید می شود.
پیش از این محمدرضا عباسی مدیر زراعت جهاد کشاورزی گلستان گفته بود، این استان به لحاظ میزان تولید سیب زمینی اگرچه در جایگاه دهم کشوری است، اما به لحاظ اهمیت زمان برداشت در رتبه اول کشوری قرار دارد.
استان گلستان با یک میلیون و900 هزار نفر جمعیت دارای افزون بر 650 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و با تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات از قطب های مهم کشاورزی در کشور محسوب می شود.
گلستان واقع درشمال ایران با کشور ترکمنستان از طریق مرز زمینی و از طریق دریای خزر با کشورهای آسیایی میانه و روسیه ارتباط دارد.
اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان است که در شرق استان و در فاصله 80 کیلومتری شمال مرکز شهرستان 325 هزار نفری گنبدکاووس قرار دارد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید