باید بین برنج و زیتون طارم، یکی را انتخاب کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 371640
تاریخ انتشار: 29 شهریور 1395 - 15:20
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان:
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان با تاکید بر بحران آب در استان، گفت: توسعه کشت برنج در شهرستان طارم، باغات زیتون این منطقه را تهدید می‌کند.

اتاق خبر: مهدی طاهری اظهار کرد: آبیاری اراضی کشاورزی در کشورهایی مثل ایران که آب و هوایی خشک دارد، بسیار حائز اهمیت است، اما در حال حاضر، ایران و به تبع آن استان زنجان در بحران آب به سر می‌برد. این در حالی است که تغییر نوع بارش از برف به باران و نفوذناپذیری این بارش‌ها، سبب شده تا علاوه بر گرمی هوا، روند تبخیر نیز به سرعت انجام گیرد. از این‌رو، چاره‌ای نداریم جز این‌که توسعه باغات در عرصه های جدید را متوقف کنیم.

این مسئول ادامه داد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان به هیچ ‌عنوان مخالف تولید نبوده و نیست، ولی به جد معتقد است که نیاز آبی محصول برنج در یک هکتار، برابر نیاز آبی زیتون در پنج هکتار است. به همین ‌خاطر، در شرایط کنونی، کاشت برنج و توسعه برنج‌زارهای طارم نمی‌تواند تحت حمایت سازمان باشد.

وی تصریح کرد: البته سودآوری کاشت برنج در مناطق طارم قابل کتمان نیست، اما به خاطر بحران منابع آب، شور شدن آب رودخانه قزل‌اوزن و بالا بودن میزان مصرف آب در محصول برنج، باید به فکر محصول جایگزین و ارقام متحمل به شوری باشیم؛ در واقع باید بهره‌وری در تولیدات کشاورزی را جایگزین گسترش سطحی کرده و توسعه کشت برنج را متوقف کنیم.

طاهری با بیان این‌که در حال حاضر منابع آب، محدودکننده‌ترین مولفه برای الگوی کشت کشاورزی به حساب می‌آید، خاطرنشان کرد: بحران آب استان زنجان اصلا شوخی‌بردار نیست، ولی متاسفانه هنوز هم، برخی وقوع خشکسالی و پایان‌پذیری منابع آب را جدی نمی‌گیرند. این در حالی است که سازمان جهادکشاورزی استان زنجان هم‌راستا با سراسر کشور، الگوی کشت محصولات کشاورزی را بر اساس نیاز آبی پایین، تحمل بالا به خشکی و در نهایت، ارزش افزوده بالا برای کشت در یک منطقه اولویت‌بندی می‌کند.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان با تاکید بر این‌که زیتون طارم، از محصولات استراتژیک کشاورزی استان به شمار می‌رود، یادآور شد: باغات زیتون طارم نیز با بحران خشکسالی و کم‌آبی مواجه است، اما در مقایسه با برنج، آب کمتری مصرف می‌کند. به همین‌خاطر چاره‌ای نداریم جز این‌که بین توسعه کشت برنج و باغات زیتون طارم، یکی را انتخاب کنیم.

منبع:ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید