لزوم فرهنگ‌سازی مصرف گوشت مرغ منجمد در بین خانوارها | اتاق خبر
کد خبر: 371887
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1395 - 16:18
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به صادرات مرغ قطعه‌بندی شده منجمد از استان زنجان، گفت: خانواده‌ها باید با خیال راحت به مصرف مرغ منجمد روی بیاورند.

اتاق خبر: رحمان رستم‌خانی با بیان اینکه کیفیت گوشت مرغ منجمد به حفظ زنجیره سرما در روند ذخیره‌سازی بستگی دارد، اظهار کرد: با حفظ زنجیره سرما، کیفیت گوشت مرغ منجمد با مرغ گرم برابری خواهد کرد. در واقع مرغ پس از خروج از سیستم بسته‌بندی از کشتارگاه بلافاصله وارد فرآیند سیستم انجماد می‌شود و در سیستم انجماد به منظور رسیدن به نقطه انجماد مورد نظر مراحل مختلفی را طی کرده و پس از فریز شدن، نقطه انجماد مرغ توسط دستگاه‌هایی اندازه‌گیری می‌شود.

این مسئول ادامه داد: در صورت حفظ زنجیره سرما در گوشت مرغ منجمد می‌توان به‌ راحتی آن را از شش ماه تا یک سال نگه‌داری کرد، طوری که از نظر کیفیت تفاوتی با مرغ گرم نداشته باشد. در حال حاضر نیز در زنجیره تولید گوشت مرغ در استان زنجان، انجماد مرغ قطعه‌بندی شده در دستور کار قرار دارد و مقرر است گوشت مرغ، ابتدا قطعه‌بندی شده و سپس مراحل انجماد را طی کند.

وی با اشاره به اینکه انجماد مرغ قطعه‌بندی شده در مقایسه با انجماد مرغ کامل از مزیت‌هایی برخوردار است، تصریح کرد: ممکن است امکان پخت مرغ کامل برای خانوارها فراهم نباشد و خانوارها مجبور شوند که قسمت‌های مورد نیاز خود را جدا کنند و مابقی را مجددا منجمد کنند. در این صورت ممکن است از کیفیت گوشت مرغ قدری کاسته شود؛ لذا با انجماد مرغ قطعه‌بندی شده این مشکل نیز قابل حل است.

رستم‌خانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکتی در استان زنجان آمادگی دارد تا مرغ منجمد قطعه‌بندی شده را به میزان نیاز در بازار زنجان توزیع کند؛ این در حالی است که خوشبختانه صادرات مرغ منجمد قطعه‌بندی شده نیز هم اکنون در دستور کار قرار دارد.

مدیر بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر  بازار فروش مناسبی برای مرغ قطعه‌بندی شده منجمد در استان زنجان فراهم نشده است، افزود: در حال حاضر، استان‌های شمالی و تهران، متقاضیان دریافت مرغ منجمد قطعه‌بندی شده هستند و در استان زنجان نیز در صورت هماهنگی با صنف مرغ‌فروشان امکان عرضه این محصول وجود دارد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید