تولید نفت ایران باید به بالاتر از سطح پیش از تحریم برسد | اتاق خبر
کد خبر: 372260
تاریخ انتشار: 3 مهر 1395 - 15:41
یک کارشناس جهانی حوزه انرژی اعلام کرد ایران برای پس گرفتن سهم خود از بازار، باید تولید نفت خود را به فراتر از سطح پیش از تحریم‎ برساند.

اتاق خبر: هری شیلینگیریان، مدیر راهبرد بورس کالا در بانک فرانسوی بی ان پی پارییباس، اعلام کرد با توجه به رشد مجموع تولید نفت در سطح جهان، ایران برای پس گرفتن سهم خود از بازار نفت باید تولید نفت را به بیش از سطح پیش از تحریم افزایش دهد.

وی گفت: تمایزی مهم میان تولید نفت و سهم از بازار وجود دارد؛ با توجه به رشد تولید جهانی، حجم تولید مورد نیاز ایران برای پس گرفتن سهم خود از بازار نفت، بالاتر است.

به گفته این مدیر بانکی اگرچه تولید نفت کنونی ایران به سطح پیش از تحریم نزدیک شده است، برای پس گرفتن سهم پیشین این کشور از بازار، باید تولید آن باز هم افزایش یابد.

شیلینگیریان با اشاره به عزم ایران برای پس گرفتن سهم خود از بازار نفت، تأیید کرد که این کشور نمیتواند در هیچ توافقی برای محدود کردن عرضه نفت مشارکت داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به پافشاری عربستان بر لزوم همراهی ایران با برنامه خودداری از افزایش تولید، رشد ظرفیت صادرات نفت عراق از میدانهای جنوب این کشور، و عزم کشورهایی همچون نیجریه و لیبی برای افزایش تولید نفت در صورت پایان تنشهای داخلی، احتمال یافتن راهحل مشترک برای مهار عرضه نفت را بسیار دشوار توصیف کرد.

مدیر راهبرد بورس کالای بی ان پی پارییباس، با اشاره به ناکامی نشستهای پیشین تولیدکنندگان نفت برای مهار عرضه، گفت: مسئله این است بازار چه زمانی بالاخره از توافق تولیدکنندگان ناامید میشود؛ گمان میکنم پس از شکست احتمالی نشست الجزیره، بازار همچنان منتظر نتیجه نشست آینده اوپک در ماه نوامبر در وین، باقی میماند.

براساس گزارش بلومبرگ، شیلینگیریان افزود: افت قیمت نفت به کمتر از ٤٠ دلار برای هر بشکه، احتمال بیشتری نسبت به افزایش قیمت این کالا به بیش از ٥٠ دلار دارد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید