تاثیر تبلیغات بر جذب گردشگران خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 372557
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 12:02
محمد حسن کرمانی

یکی از سوالاتی که همواره در میان افراد فعال در بخش صنعت گردشگری کشور در ماه های بعد از برجام مطرح بوده این است که چرا این موضوع نتوانسته است تاثیر چندانی بر ورود گردشگران خارجی به کشور بگذارد.

در این زمینه می توان دلایل متعددی اشاره کرد اما می توان سلطه دولت بر بخش گردشگری به عنوان یکی از مشکلات این صنعت به اشاره کرد. در حقیقت  بخش دولتی بر تمامی مسائل و جوانب صنعت گردشگری در ایران مسلط است و بخش خصوصی نتوانسته آنطور که انتظار می رود در بخش گردشگری فعال باشد. این مسئله از نظر قانونی و زیر بنایی مشکل دارد و سازمان میراث فرهنگی و سایر سازمان ها نمی توانند از دخالت در بخش دست بکشند.

در مورد نقش برجام و امکان حضور گردشگران خارجی بیشتر در ایران  می توان گفت که امکان سفر و ارائه روادید به گردشگران خارجی به به خوبی وجود دارد و کمبودی از این نظر دیده نمی شود. اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد نبود تبلیغات مناسب است که باعث شده که ایران برای گردشگران خارجی ناشناخته بماند. در واقع مانعی برای سفر به ایران هیچگاه وجود نداشته است و تغییر خاصی در این زمینه بعد از برجام به وجود نیامده است.

در مورد امکان فراهم آوردن تسهیلات گرفتن روادید برای گردشگران ایرانی می توان به این نکته اشاره کرد که  بخشی از این کار بر عهده دستگاه دیپلماسی کشور است ولی بخشی از این کار بستگی به نیاز کشور های دیگر دارد. با این حال با توجه به این مسئله که با گرفتن ویزای یک کشور اروپایی افراد قادر به سفر به کل کشور های اروپایی هستند، کشور ها در زمینه اعطای ویزا ممکن است احتیاط و سختگیری بیشتری کنند. با این حال به نظر من دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه باید این چانه زنی را انجام دهد تا شرایطی که در شان مردم است در زمینه گرفتن ویزا رعایت شود و مسائلی مانند صف بستن در جلوی سفارت کشور های خارجی، شرایط سخت اعطای ویزا و برخوردهای نامناسب کارمندان سفارت های خارجی با مراجعه کنندگان ایرانی دیده نشود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید