پول کافی نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 374275
تاریخ انتشار: 14 مهر 1395 - 08:42
رئیس سازمان دامپزشکی بابیان اینکه رایگان نبودن طرح واکسیناسیون تب برفکی درجمعیت دام سنگین باعث عدم استقبال دامداران از این طرح شد،گفت:در مرحله دوم این طرح دولت هزینه واکسیناسیون رامی‌پردازد.

اتاق خبر: مهدی خلج در نشستی خبری که به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی برگزار شده بود، در پاسخ به پرسش مهر درباره آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در کشور اظهار داشت: واقعیتی که ما با آن مواجه هستیم، این است که به اندازه کافی برای کاری که باید انجام بدهیم، پول نداریم.

وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی برای تأمین واکسن تب برفکی نیازمند ۷۵ میلیارد تومان اعتبار است، اضافه کرد: علیرغم این مسئله کل اعتبار ما در حدود ۶۰ میلیارد تومان است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه تب برفکی در کشور ما بومی است و معمولاً در کشورهای دنیا خسارت‌های اقتصادی بزرگی ایجاد می‌کند، افزود: در حال حاضر ما شرایط مطلوبی از این نظر داریم؛ ضمن اینکه در ابتدا و انتهای سال ۹۴ کشور با اپیدمی این بیماری مواجه بود که با ارائه خدمات، موفق به کنترل آن شد.

خلج ادامه داد: فاز اول واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در خرداد ماه امسال انجام شد که در این طرح ما دام‌های سبک را به صورت رایگان واکسیناسیون کردیم، اما در مورد دام‌های سنگین این اقدام بهادار بود و دامدار باید هزینه آن را پرداخت می‌کرد.

این مقام مسئول در سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه درباره دام سبک پیش‌بینی شده بود ۲۵ میلیون رأس از جمعیت آنها واکسیناسیون شود، گفت: عملیات انجام شده ۱۰ درصد بیشتر از پیش‌بینی انجام شده بود و ۲۸ میلیون رأس دام سبک در این طرح واکسیناسیون شدند.

وی اضافه کرد: اما درباره جمعیت دام سنگین ما نتوانستیم در حد پیش‌بینی، واکسیناسیون انجام دهیم و تنها ۵۵ درصد جمعیت دام سنگین کشور (۲.۸ میلیون رأس) واکسیناسیون شدند.

خلج با اشاره به اینکه ما نگران هستیم که با آغاز فصل سرما این بیماری در کشور شیوع پیدا کند، ادامه داد: به همین جهت فاز دوم واکسیناسیون علیه تب برفکی از ۱۵ شهریور ماه سال جاری آغاز شده و ما سعی کردیم که این کار تداوم یابد تا به مرحله‌ای که ما انتظار داریم، برسد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: به منظور افزایش استقبال دامداران از این طرح، دولت تصمیم گرفته هزینه واکسیناسیون دام‌های سنگین را خود بپردازد و دامداران تنها باید بهای واکسن را بدهند؛ ضمن اینکه هزینه واکسیناسیون ۱۵۰۰ تومان و بهای واکسن بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه ۲۰۰۰ تومان در برابر قیمت دام پولی نیست، تصریح کرد: در صورتی که دامداران از این طرح استقبال نکنند، احتمال مواجه شدن آنها با این بیماری افزایش پیدا می‌کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید